Reklama

Reklama

Plany wakacyjne Polaków. Wiemy, ile wydamy na urlop

Aż 64 proc. Polaków postanowiło spędzić urlop w kraju, większość wybierze wakacje nad Bałtykiem - pokazują badania. 26 proc. badanych przeznaczy na urlop mniej niż 1000 zł na osobę.

Zdecydowana większość Polaków, bo aż 64 proc. respondentów planuje spędzić urlop w Polsce. Za granicę chce wyjechać jedynie 16 proc. ankietowanych, w domu zostanie natomiast 12 proc. osób. Pandemia niewątpliwie zmusiła wielu do zmiany planów urlopowych, niektórym wręcz je pokrzyżowała - w tym roku z wakacji zrezygnuje 17 proc. rodaków. Do najczęściej wymienianych powodów należą brak funduszy, nadmiar pracy i wciąż panujące ograniczenia związane z podróżowaniem.

Przez pandemię 45 proc. Polaków musiało zmienić swoje plany urlopowe. W przeważającej większości - 41 proc. - Polaków zmieniło koncepcje dotyczące kierunku wyjazdu, 16 proc. zmieniło budżet przeznaczony na wypoczynek i termin wyjazdu. W tym roku na wakacje na pewno nie pojedzie 17 proc. respondentów. Takie wnioski płyną z badania Payback Opinion Poll.

Reklama

Jeśli wakacje, to nad Polskim morzem. Zdecydowana większość respondentów, 65 proc., za cel tegorocznych wakacji obierze nasze rodzime rejony. Wśród nich największym zainteresowaniem cieszyć się będzie polskie morze, na ten kierunek wskazuje 36 proc. badanych. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się polskie góry, w które uda się 20 proc. badanych, zaś z uroków polskich jezior korzystać będzie w tym roku 15 proc. respondentów. Co ciekawe, aż 90 proc. badanych deklaruje, że tegoroczny urlop zaplanuje samodzielnie.

Ile wydamy na wakacje?

Jednym ze wspomnianych w badaniu elementów, na które wpłynęła pandemia jest budżet, który zostanie przeznaczony na wypoczynek. 26 proc. respondentów wskazuje, że szacowany budżet na jedną osobę wahać się będzie między kwotą 501 a 1000 zł. Nieco większą sumę od 1001 do 1500 zł przeznaczy 20 proc. badanych. Kwotę do 2 tys. zł przeznaczy zaledwie 18 proc. Polaków. Zaś sumę powyżej 3 tys. zł, 11 proc. Wakacje sfinansujemy przede wszystkim z bieżących dochodów lub oszczędności, po które sięgnie 80 proc. respondentów. Z bonu turystycznego skorzysta 16 proc. z nas, a z innych form finansowania, w tym kredytu lub pożyczki od bliskich, nieco ponad 4 proc.

Polacy zamierzają te wakacje - na które w przeważającej większości wybiorą się w lipcu lub sierpniu (56 proc.) - wykorzystać na wypoczynek z bliskimi. Rodzinny urlop zaplanowało 59 proc. badanych, 27 proc. uda się na wypoczynek z partnerem, zaś 9 proc. badanych w trakcie wakacji towarzyszyć będą przyjaciele lub znajomi.

* * *

Zobacz więcej:

Planujesz wakacje za granicą? Sprawdź jakie obostrzenia obowiązują w poszczególnych krajach [Raport]

PAP life

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy