Polscy pasażerowie w siódmy niebie. Koniec z wyjmowaniem rzeczy z bagażu

Wyloty z lotniska w Poznaniu stały się od wtorku 1 kwietnia 2025 roku o wiele przyjemniejsze dla podróżnych. Lotnisko zdecydowało się na zakup, dzięki któremu kolejki do kontroli bezpieczeństwa będą mniejsze, a pasażerowie samolotów nie będą musieli wypakowywać rzeczy z bagażu.

Technologia pomoże podróżnym zaoszczędzić czas i nerwy
Technologia pomoże podróżnym zaoszczędzić czas i nerwy123RF/PICSEL

Skaner CT, czyli marzenie każdego podróżnika

W Porcie Lotniczym Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego we wtorek ruszył pierwszy skaner CT. Choć nazwa ta brzmi niezwykle technicznie, to w rzeczywistości wiąże się z ogromnymi ułatwieniami dla podróżnych. Dzięki niemu podczas kontroli bezpieczeństwa nie musimy wyjmować z bagażu, wnoszonych na pokład samolotu: wody, kosmetyków i elektroniki.

Każdy, kto podróżował samolotem, zna niedogodności wynikające z konieczności wyrzucenia napojów przed podejściem do kontroli bezpieczeństwa, czy wyjmowania z bagażu kosmetyków, płynów i elektroniki. Ile to razy czekaliśmy, bo pasażer przed nami przybył na lotnisku nieprzygotowany i wyjątkowo długo przeszukiwał swoją walizkę w poszukiwaniu tych przedmiotów? Rodziło to długie kolejki do kontroli bezpieczeństwa, co z kolei wywoływało zniecierpliwienie u mniej odpornych na takie wypadki pasażerów.

Ławica druga w Polsce

Skaner CT likwiduje kolejki do kontroli bezpieczeństwa i znacząco ułatwia ją podróżującym. Pokazują to doświadczenia innych lotnisk, które wdrożyły nowoczesne urządzenia. Można spotkać je na przykład w Bratysławie i od niedawna także w innym polskim mieście. Port lotniczy Lublin — Świdnik wprowadził skanery CT w lutym 2025 roku, stając się pierwszym lotniskiem w Polsce, które posiadało ten nowoczesny sprzęt i wyprzedzając tym samym Ławicę.

Obecnie w poznańskim porcie lotniczym znajdują się 4 skanery bagażu w III standardzie, a docelowo będzie ich sześć. To jedno z wielu unowocześnień wprowadzonych na lotnisku.

Gdzie jeszcze pojawią się skanery CT?

Poznań i Lublin to póki co jedyne lotniska w Polsce, gdzie pasażerowie przechodzą kontrolę bezpieczeństwa, umieszczając bagaż na taśmie skanera, a następnie przechodząc przez bramki wykrywające metal i materiały wybuchowe. Jednak zakup nowoczesnego sprzętu zapowiedziały też krakowskie Balice. Skanery CT X-ray, wykorzystujące technologię 3D mają pojawić się na 10 z 12 tamtejszych stanowisk.

***

"Wydarzenia": Tajemniczy konwój w Poznaniu. Miasto szuka gorącej wodyPolsat News