Sinice: Co warto o nich wiedzieć?

W okresie wakacji co chwilę słyszymy o sinicach. To dlatego, że z powodu tych szkodliwych organizmów często zamykane są kąpieliska. Woda jest wtedy mętna i zielona, a w dodatku skażona toksynami sinicowymi. Co to są sinice i czy powinniśmy się ich obawiać? Odpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Co to są sinice?

©123RF/PICSEL

Sinice, zwane również cyjanofitami czy cyjanobakteriami, to organizmy, które kwitną wiosną i latem w środowisku bogatym w fosforany i azotany. Spotkamy je w morzach, jeziorach i rzekach. Woda jest wtedy zielono-brązowa i przede wszystkim bardzo zanieczyszczona. Wydziela również specyficzny nieprzyjemny zapach. Znajdują się w niej substancje zwane toksynami sinicowymi, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Dlaczego mogą nam zaszkodzić?

Jak sinice mogą wpłynąć na nasze zdrowie?

©123RF/PICSEL

Toksyny, które wydzielają sinice, są bez wątpienia szkodliwe dla naszego zdrowia. Kontakt z nimi może powodować problemy skórne, a także zatrucia pokarmowe. Osoba, która weszła do wody skażonej toksynami sinicowymi, może cierpieć na różnego rodzaju alergie skórne, wysypki, a także choroby oczu. Na jej skórze mogą pojawić się rumienie i pokrzywka. Jednak nie to jest najgorsze.

Dolegliwości, które mogą zagrażać życiu, pojawiają się, gdy toksyny przedostaną się do układu pokarmowego. Do takiej sytuacji może dojść, gdy napijemy się skażonej wody lub gdy zjemy rybę z takiej wody. Do objawów zatrucia toksynami sinicowymi możemy zaliczyć: dreszcze, bóle głowy i mięśni, duszności, a także zawroty głowy. Mogą pojawić się również wymioty i biegunka. Toksyny sinicowe mogą prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.

Warto pamiętać

©123RF/PICSEL

Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do zbiornika wodnego, w którym znajdują się sinice. Należy dokładnie czytać tabliczki, które znajdują się na plażach. Problemy zdrowotne będące wynikiem zakażenia toksynami sinicowymi mogą być bardzo dokuczliwe i wymagać długiego leczenia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas