Turyści przywożą ją z wakacji nagminnie. Wielu z nich nie ma pojęcia, co oznacza

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Amulet o nadprzyrodzonej mocy — tak w skrócie można opisać rękę Fatimy. Symbol obecny jest w wielu kulturach i religiach na całym świecie, a najróżniejsze przedstawienia, np. w postaci biżuterii, stanowią popularną wśród turystów pamiątkę. Zamierzasz przywieźć ją z zagranicznych wojaży? Upewnij się, że znasz znaczenie dłoni Fatimy, aby przypadkiem nie ściągnąć na siebie kłopotów.

Czym tak naprawdę jest tajemnicza dłoń Fatimy?
Czym tak naprawdę jest tajemnicza dłoń Fatimy?123RF/PICSEL

Starożytny symbol jest w modzie

Historia dłoni Fatimy sięga wielu wieków wstecz i jest związana z wieloma kręgami kulturowymi. Choć wiele osób przywozi ją w ramach pamiątki z orientalnych i bliskowschodnich podróży, jej przedstawienia bez problemu można znaleźć w sklepach jubilerskich czy odzieżowych również w Polsce. By mieć amulet zawsze przy sobie, niektórzy decydują się nawet na tatuaż przedstawiający rękę Fatimy. Tym bardziej warto poznać znaczenie symbolu, by zyskać świadomość, co ze sobą niesie. To coś znacznie więcej niż zwykła ozdoba.

Poznaj znaczenie popularnych pamiątek podróżniczych
Poznaj znaczenie popularnych pamiątek podróżniczych123RF/PICSEL

Jak wygląda ręka Fatimy?

Najczęściej spotkamy ją w formie otwartej, symetrycznej kobiecej dłoni, która może być skierowana ku górze lub ku dołowi. Te warianty także różnią się znaczeniami. Na uwagę zasługuje informacja, że zazwyczaj kciuk i mały palec wyglądają identycznie. Nie da się więc określić, czy mamy do czynienia z prawą, czy lewą ręką.

Biżuteria z dłonią Fatimy cieszy się dużym wzięciem
Biżuteria z dłonią Fatimy cieszy się dużym wzięciem123RF/PICSEL

Historia w pigułce

Znak ten pojawił się już w kulturze starożytnego Egiptu. Łączono go z okiem Horusa — boga nieba, co miało symbolizować sumienie i powstrzymywać ludzi przed popełnianiem złych uczynków. Moc symbolu, który współcześnie znamy pod nazwą ręki Fatimy, wiązała się także z wierzeniami w kontekście ochrony duchów przodków nad światem żywych. Szczególną opieką miały być otaczane dzieci.

Z biegiem czasu ręka opatrzności rozpowszechniła się także w innych zakątkach świata. Posiada istotną symbolikę w świecie Islamu, odnosząc się bezpośrednio do pięciu filarów wiary. Amulet przedstawiający dłoń Fatimy — imię to nosiła córka Mahometa — szczególne powodzenie przynosił osobom, które zostały w przeszłości dotknięte niesprawiedliwością.

W tradycji żydowskiej jest nazywany ręką Miriam (to z kolei odniesienia do prorokini i siostry Mojżesza) lub hamsą. Jego ślady można znaleźć także w chrześcijaństwie, gdzie nazywany jest ręką Maryi. Interpetuje się go jako symbol kobiecej siły, choć jednocześnie w religii tej nie dopuszcza się noszenia talizmanów ochronnych jako takich.

Dłoń Fatimy znajdziemy także w buddyzmie i hinduizmie. W ich przypadku odnosi się do przepływu energii w ludzkim ciele. Każdy palec tego symbolu odpowiedzialny jest za jedną czakrę, która bezpośrednio odnosi się do kondycji fizycznej i mentalnej całego organizmu.

Ręka Fatimy — znaczenie

Choć każda religia stawia akcenty na nieco inne obszary, dłoń Fatimy wszędzie jest postrzegana pozytywnie jako amulet ochronny. Zwróć uwagę także na jej wygląd. Jeśli ręka jest skierowana do góry, staje się tarczą zarówno przed urokami, jak i nienawiścią i negatywnym wpływem innych ludzi z naszego otoczenia. Gdy skierowana jest w dół, ma działać jak talizman szczęścia, działający niczym magnes na pomyślność, obfitość oraz dobroć.

Szczególnym rodzajem symboli jest ręka Fatimy z okiem proroka. W takiej formie jego opiekuńcza moc ma zostać skumulowana, a dodatkowo chronić nasz przed "złym okiem". Rozumieć je można na różne sposoby. W grę wchodzi nie tylko ochrona przed kimś, kto nam złorzeczy, ale też próbuje nami manipulować, wykorzystać nas do własnych celów lub oszukać.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas