Wakacje bez biura podróży: O czym pamiętać przy organizacji wyjazdu na własną rękę?

Wyniki raportu opublikowanego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że w 2023 roku aż 55% dorosłych Polaków planuje wyjazdy w celach wypoczynkowych lub turystycznych. Osoby obmyślające krajowe lub zagraniczne wycieczki często stają przed dylematem czy lepiej zdać się na ofertę biura podróży, a może od początku do końca zaplanować wszystko samodzielnie. Turystom chcącym zwiedzać, smakować i chłonąć nowe kultury po swojemu podpowiadamy, jak zorganizować wyjazd na własną rękę.

Jak zaplanować wakacyjny wyjazd bez biura podróży?
Jak zaplanować wakacyjny wyjazd bez biura podróży?123RF/PICSEL

  • Poczucie bezpieczeństwa, a także ochronę portfela przed nieplanowanymi wydatkami zapewnia ubezpieczenie podróżnicze, które przychodzi z pomocą w razie nieszczęśliwego zdarzenia lub innych problemów.
  • Kluczowym wyposażeniem walizki podróżnej powinna być apteczka, która pozwoli nam poradzić sobie z dolegliwościami zdrowotnymi, a także rozprawi się z ewentualnymi siniakami i skaleczeniami.
  • Zanim zdecydujemy się na wyjazd do egzotycznego kraju, zapoznajmy się ryzykiem przenoszonych chorób oraz zakażeń bakteryjnych. To pozwoli nam zaopatrzyć się w probiotyki, tabletki do uzdatniania wody, a nawet specyfiki na komary.

Wybierz kierunek i termin wakacji

Preferujesz wyjazdy w miesiącach wakacyjnych, a może czujesz podekscytowanie na myśl o podróży zimą, kiedy tereny Polski znikają pod grubą pierzyną śniegu, a na drugim końcu globu czekają gorące morza i oceany. Niezależnie od preferencji, każde planowanie wyprawy powinno rozpocząć się od ustalenia dwóch kwestii. Pierwsza to określenie celu podróży, a druga dogodnego terminu. Kierunek nie powinien stanowić wielkiego problemu.

Każdy ma w głowie przynajmniej jedno miejsce, które chciałby odwiedzić. Na wyborze kraju zadanie jednak się nie kończy. Super promocja na lot, bajkowa trasa samochodem, a może ekspresowa podróż pociągiem. To ważne aspekty, jednak zanim wydasz ciężko zarobione pieniądze na zakup biletów, koniecznie sprawdź prognozy pogody. Wymarzone wakacje szybko zamienią się w najgorszy koszmar, jeśli po dotarciu do hotelu trafimy w sam środek pory deszczowej, szereg huraganów lub najbardziej upalne dni od lat.

Sprawdź zasady wjazdu - wizy i szczepienia

Przed wyjazdem sprawdźmy listę państw, w których obowiązują wizy
Przed wyjazdem sprawdźmy listę państw, w których obowiązują wizy123RF/PICSEL

Egzotyczne miejsca cieszą się sporym powodzeniem wśród podróżnych. Bajkowe widoki, piaszczyste plaże i przejrzysta woda ściągają turystów z różnych zakątków Ziemi. Warto mieć na uwadze, że wycieczki do niektórych państw wiążą się z posiadaniem wizy, a często również odbyciem obowiązkowych szczepień, które chronią przed licznymi chorobami tropikalnymi. Po określeniu kierunku wakacyjnej wyprawy sprawdźmy zasady wjazdu do danego kraju. Najbardziej aktualne informacje znajdują się zazwyczaj na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Nie warto zostawiać przygotowania do wyjazdu od tej strony na ostatni moment. Zdarza się, że nie będziemy w stanie spełnić wszystkich warunków wjazdu do wymarzonego miejsca. Na terenie Unii Europejskiej do przekroczenia granicy wystarczy zazwyczaj sam dowód osobisty. Współcześnie nadal ok. 80 państw wymaga jednak posiadania wizy uprawniającej do wizyty. W wielu miejscach załatwimy ją tuż po przylocie, jednak dla zaoszczędzenia stresu oraz uniknięcia niemiłych zaskoczeń, warto zadbać o jej uzyskanie jeszcze przed wyjazdem. Planując samodzielną wyprawę, bez biura podróży, możemy zlecić to zadanie osobom pośredniczącym w załatwianiu wiz.

Określ budżet i opracuj plan podróży

Planowanie podróży w ciemno, bez wstępnego określenia kwoty, jaką chcemy na nią przeznaczyć, może skończyć się licznymi wydatkami, które pozostawią nasze konto bankowe w opłakanym stanie. Nie warto sztywno trzymać się jednego ustalenia, ale chociaż określić widełki cenowe. Zapisując w kalendarzu podróż z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, dajemy sobie czas na obserwowanie kursu potrzebnej waluty, a także stopniowe gromadzenie środków finansowych, bez fundowania szoku portfelowi.

Jednym z przyjemniejszych, ale także bardzo czasochłonnych, zajęć przed wyjazdem jest planowanie tego, co chcemy zobaczyć po dotarciu do wakacyjnego celu. Na etapie planowania warto dokładnie zapoznać się z atrakcjami danego kraju. W ten sposób nie tylko już na wstępie poznamy trochę historii, ale także lepiej rozłożymy sobie w czasie kolejne punkty programu i odłożymy na nie potrzebne sumy pieniędzy. Część biletów dobrze jest z wyprzedzeniem kupić przez specjalne strony internetowe. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzimy często niemałe kwoty, ale dodatkowo unikniemy stania w długich kolejkach. Skąd czerpać inspiracje? Doświadczeni podróżnicy doradzają przeglądanie:

  • przewodników turystycznych,
  • blogów podróżniczych,
  • folderów różnych biur podróży,
  • książek podróżniczych,
  • Instagrama,
  • TikToka,
  • programów telewizyjnych o różnych wyprawach.

Internet daje nam dostęp do gotowych planów podróży, które wystarczy wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą. Na tym etapie możemy także zastanowić się nad środkami transportu, jakimi będziemy chcieli przemieszczać się na miejscu. Sporo ludzi decyduje się na wynajem samochodu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać komunikację miejską, pociąg, autobus, a nawet łódź. Możliwości jest wiele, więc bez problemu dostosujemy je do swojej wygody.

Zadbaj z wyprzedzeniem o lot i nocleg

Na zwolenników samodzielnie planowanych podróży czekają atrakcyjne oferty noclegów
Na zwolenników samodzielnie planowanych podróży czekają atrakcyjne oferty noclegów123RF/PICSEL

Dalekie wyprawy w najodleglejsze zakątki nie odbędą się bez wcześniejszego wykupienia biletów na samolot. Początkujący turyści popełniają popularny błąd, polegający na rozpoczęciu planowania podróży od zarezerwowania hotelu, a dopiero później szukania lotów. Najrozsądniejszym wyborem jest jednak dokładne przejrzenie oferowanych połączeń z najbliższego lotniska. Jakich aspektów jeszcze warto dopilnować? Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze koszt biletów w obie strony, czy lot odbywa się z przesiadkami lub bez, ile trwa i czy dostępne są zniżki.

Kiedy staniemy się dumnymi właścicielami biletów lotniczych do wymarzonego celu, przychodzi pora na przekopanie się przez gąszcz dostępnych noclegów. Rodzaj, jaki wybierzemy, zależy przede wszystkim od zasobności naszego portfela. Niemalże wszędzie znajdziemy drogie hotele, tańsze hostele, a także prywatnych właścicieli wynajmujących pokoje podróżnym. Budżetową opcją będzie również pole namiotowe z dostępem do wspólnej kuchni oraz łazienki.

Jeśli podczas podróży planujemy sporo się przemieszczać, możemy zacząć od zarezerwowania miejsca do spania jedynie na pierwsze kilka dni, a reszty szukać na miejscu. Zwolennikom szczegółowego planowania doradzamy jednak wcześniejsze spisanie odwiedzanych miejsc i rezerwację noclegu z góry. Jak szukać noclegów? Internet oferuje całą masę portali, dzięki którym szybko porównamy ceny interesujących nas obiektów. Użytkownicy mediów społecznościowych chętnie dzielą się sprawdzonymi miejscami. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, poświęćmy czas na zapoznanie się z opiniami, by zapewnić sobie niczym niezakłócony wypoczynek.

Zwiedzanie na własną rękę

Podróżowanie bez biura podróży to rozwiązanie o wiele bardziej elastyczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać kilku przewoźników, a tym samym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Możemy także zdecydować się na spontaniczne noclegi w odwiedzanych miejscach, dzięki czemu szybciej i dokładniej poznamy okolice, w których się znajdujemy. Taki wyjazd pozwala lepiej poddać się chwili, a także korzystać z oferty lokalnych przewodników, niejednokrotnie oferujących korzystniejsze ceny. Wyprawa na własną rękę pozwala lepiej obcować z kuchnią oraz kulturą danego kraju, bez konieczności przejmowania się, że z góry wydaliśmy krocie na jedzenie oraz atrakcje, które zupełnie nam nie odpowiadają.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas