Tylko cztery godziny lotu z Polski. Słońce i brak tłumów gwarantowane

Rano budzą cię promienie słońca, a po otwarciu okna odczuwasz rześki, lecz ciepły powiew. Planując wyjście z domu, zostawiasz parasol i pelerynę przeciwdeszczową głęboko w szafie. Wyruszasz na niespieszny spacer, by cieszyć się ciepłem i prawdziwie wiosenną aurą. Brzmi jak marzenie, zwłaszcza że tegoroczna wiosna w Polsce nas nie rozpieszcza? Takie warunki w kwietniu są całkiem realne, a dzielą cię od nich niespełna cztery godziny lotu samolotem.

Portugalia w kwietniu powita cię słoneczną pogodą
Portugalia w kwietniu powita cię słoneczną pogodą123RF/PICSEL

Portugalia to coś więcej niż pobyt all inclusive

Ten niewielki kraj ma naprawdę dużo do zaoferowania, więc nic dziwnego, że jest popularnym miejscem do spędzenia wakacyjnego urlopu. Zwiedzimy tam klimatyczne miasta, takie jak Lizbona i Porto, łączące spektakularne zabytki oraz nowoczesne akcenty. Trafimy do miasteczek o bajkowej scenerii — w tej kategorii na wyróżnienie zasługuje Sintra, na której niezrównany urok składają się  liczne pałace, starodawne rezydencje, pozostałości murów obronnych i nieco tajemnicze ogrody.

Miłośnicy pieszych wycieczek zachwycą się leżącym na południu Portugalii rejonem Algarve, gdzie godzinami można eksplorować położone nad Atlantykiem klify, zatoki, jaskinie. Przy odrobinie szczęścia wyprawie będą towarzyszyć zbliżające się do brzegu delfiny.

Portugalię warto rozważyć nie tylko jako typowo wakacyjny kierunek
Portugalię warto rozważyć nie tylko jako typowo wakacyjny kierunekArchiwum autora

Portugalia — pogoda w kwietniu

Chcesz zaplanować wiosenny urlop i zastanawiasz się, czy warto polecieć do Portugalii w kwietniu? Ceny lotów, ale i noclegów okazują się dużo bardziej atrakcyjne, niż w okresie między czerwcem a wrześniem, kiedy mamy do czynienia z największym zainteresowaniem turystycznym. Wiosna to dobry termin, by uniknąć tłumów oraz upałów.

Jaka jest temperatura w Portugalii w kwietniu? W ciągu dnia termometry wskazują średnio 17-19°C, wieczorem z kolei 12-14°C. Puchowa kurtka z całą pewnością nie będzie potrzebna. Dodatkowo czeka cię aż 14 słonecznych godzin, więc to świetna propozycja dla osób zmęczonych przeciągającą się zimą w Polsce. Czy kwiecień w Portugalii jest deszczowy? Szacuje się, że w ciągu całego miesiąca liczba dni z opadami mieści się w przedziale od trzech od siedmiu. Istnieje więc duża szansa, że parasol podczas pobytu nie będzie w ogóle potrzebny.

Wiosenne plażowanie w Portugalii

Kwiecień to miesiąc odpowiedni na niespieszne zwiedzanie, posiedzenia w kawiarni nad filiżanką wybornej kawy czy szklaneczką regionalnego porto. Piknik na plaży również wchodzi w grę, lecz lepiej nie nastawiać się na kąpiele w oceanie. Średnia temperatura wody w Portugalii w kwietniu w ciągu dnia wynosi 15°C. Trzeba też wziąć pod uwagę, że mogą występować duże fale, zwłaszcza w rejonach południowo-zachodnich, więc chęć zanurzenia się może być ryzykowna, nawet dla doświadczonych pływaków.

Wiosną w Portugalii lepiej postawić na zwiedzanie niż plażowanie
Wiosną w Portugalii lepiej postawić na zwiedzanie niż plażowanie123RF/PICSEL

Życie w Portugalii - informacje praktyczne

Pierwszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać po wyjściu z samolotu, jest zmiana godziny. Jaki jest czas w Portugalii? Zegarki należy przestawić o jedną godzinę do tyłu. Na szczęście nie jest to zbyt drastyczna zmiana, więc z pewnością nie dopadną nas dolegliwości związane z jet lagiem, tłumaczonym jako zespół nagłej zmiany czasowej.

Walutą obowiązującą w Portugalii jest euro. Aktualnie przy wjeździe do kraju nie obowiązują żadne restrykcje wynikające z pandemii COVID-19. Nie ma więc konieczności okazywania certyfikatów szczepienia, statusu ozdrowieńca ani negatywnego wyniku testu.

Będąc w Portugalii, koniecznie spróbuj sardynek z rusztu
Będąc w Portugalii, koniecznie spróbuj sardynek z rusztuArchiwum autora

Podczas planowania swojego harmonogramu podczas pobytu w Portugalii, należy wziąć pod uwagę, że podobnie jak w Hiszpanii czy we Włoszech, funkcjonuje tam sjesta. Trzeba przyznać, że w Portugalii podejście do niej jest dosyć liberalne i bez większych problemów da się znaleźć czynne lokale czy sklepy. Jednak gdy mowa o restauracjach i barach, nadal często zdarza się, że posiłki serwowane są wyłącznie przed południem i w godzinach popołudniowo-wieczornych, a w porze, którą Polacy postrzegają za typowo obiadową, dostać można jedynie napoje, ewentualnie drobne przekąski.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas