Wakacje w Dubrowniku – jak je zaplanować?
Laureat nagrody Nobla George Bernard Shaw napisał, że „Ci, którzy szukają raju na ziemi, muszą przyjechać do Dubrownika”. Warto wziąć to pod uwagę planując urlop, bo nie ma w tym przesady! Położony na zboczu góry Srd (412 metrów n.p.m.) Dubrownik konkuruje z Wenecją o miano najpiękniejszego miasta śródziemnomorskiego. W całości został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z tego artykułu dowiesz się co zwiedzić w Dubrowniku i co wziąć pod uwagę planując wakacje.
W kamiennym kręgu
Starówka Dubrownika ma kształt nieregularnego pięciokąta. Chronią ją potężne kamienne mury (z przełomu XII i XIII w.). Mają prawie 2 km, są wysokie na 25 metrów, a ich grubość waha się w granicach 1,5-6 m. W ich skład wchodzą 2 okrągłe i 14 kwadratowych wież, fortyfikacje oraz gigantyczna forteca.
Wytyczona wzdłuż murów trasa zaprasza na malowniczy spacer nad czerwonymi dachami. Jednak najpiękniejszy widok na miasto i okolice rozpościera się ze wzgórza Srd, na które można wjechać kolejką linową Cable Car (lub, dla lubiących wędrówki górskie, wejść ścieżką turystyczną).
Do Starego Miasta możemy dostać się przez jedną z kilku bram. Najlepiej wejść przez bramę św. Wawrzyńca (patrona miasta), a następnie wędrując deptakiem dojść aż do rynku. Życie Dubrownika od najdawniejszych czasów koncentruje się na placu Poljana Luža. Na jego środku znajduje się słup Orlandov, z wyrzeźbionym wojownikiem, symbolem wolnego miasta kupieckiego.
Długość prawego przedramienia wojownika służyła za wzorzec przyjętej tu miary: łokcia dubrownickiego.
Przysmaki Adriatyku
Dubrownik jest miastem morskim, ma aż trzy porty: miejski na Starówce, Gruz, leżący w zatoce o tej samej nazwie (ok. 2,5 km od Starówki) oraz ACI nad ujściem rzeki Dubrovačka. W jednej z licznych tawern koniecznie trzeba spróbować przyrządzonych po mistrzowsku ryb i owoców morza.
Prawdziwym przysmakiem są grillowane ośmiornice i kalmary. Morze Adriatyckie, nad którym leży Dubrownik, jest jednym z najczystszych na świecie – to najbardziej lazurowy punkt na Ziemi widoczny z kosmosu.
W mieście i tuż za murami jest kilka dużych plaż (przeważają kamieniste i z drobnym żwirkiem). Niedaleko można też znaleźć osłonięte kamieniami małe zatoki, gwarantujące prywatność.
Informator
Dubrownik leży ok. 1 tys. km od Polski. W sezonie latają samoloty czarterowe i tanie linie (nie ma stałego połączenia). Lotnisko znajduje się 20 km od miasta.
Samochodem najszybciej dostaniemy się jadąc przez Austrię (Wiedeń) i Słowenię.
Polska nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego – najwygodniej jest podróżować z przesiadką w Budapeszcie.
Walutą jest kuna chorwacka (HRK). Wg kursu z 25 lutego 1 HRK to 0,54 zł.
Kolejka linowa kursuje codziennie od godz. 9 do 18 (od czerwca do 24), co 30 min. Bilet w obie strony kosztuje 100 kun.