Z jakimi schorzeniami lepiej nie latać samolotem?

Odległe podróże stały się nieodłączną częścią naszego życia, a latanie samolotami jest tak powszechne jak niegdyś podróż pociągiem. Transport lotniczy, mimo że jest nowoczesny i bezpieczny, dla niektórych osób może być bardzo szkodliwy. W trakcie startu i lądowania dochodzi do wielu przeciążeń, na pokładzie samolotu panuje także niższe ciśnienie atmosferyczne, a w powietrzu jest też mniej tlenu. Nie można też zapominać o silniejszym promieniowaniu kosmicznym. Komu latanie samolotem może zaszkodzić i jakie schorzenia są poważnym przeciwwskazaniem do korzystania z tego środka transportu? Czy lot jest szkodliwy dla kobiet w ciąży?

Dla kogo latanie samolotem może być niebezpieczne?
Dla kogo latanie samolotem może być niebezpieczne? ©123RF/PICSEL

Choroby układu oddechowego

Chorzy na pokładzie?
©123RF/PICSEL

Na pokładzie samolotu panuje zmniejszone ciśnienie parcjalne tlenu, co może prowadzić do niedoboru tlenu w tkankach. Oddychanie jest utrudnione, co w przypadku osób zmagających się z chorobami układu oddechowego może być szczególnie uciążliwe i znacznie bardziej odczuwalne. Dlatego poważnym przeciwwskazaniem do lotu jest odma opłucnowa (obecność powietrza w jamie opłucnej), a także przewlekłe choroby układu oddechowego, którym towarzyszą uciążliwe objawy, na przykład napady duszności. Korzystanie z transportu lotniczego powinny też rozważyć osoby zmagające się z chorobami zatok przynosowych, zwłaszcza te cierpiące na niedrożność trąbki Eustachiusza. Różnica ciśnień występująca przy lądowaniu powoduje bowiem w tym przypadku silny ból uszu, a nawet niedosłuch i szum w uszach.

Choroby układu krążenia

Problemy z sercem
©123RF/PICSEL

Podróż samolotem jest dość ryzykowna dla osób zmagających się z chorobami układu krążenia. Niższe ciśnienie atmosferyczne wpływa na niedotlenienie organizmu, który próbuje sobie z tym poradzić poprzez przyspieszenie akcji serca. Z tego względu przeciwwskazaniem jest niestabilna choroba wieńcowa, niedawno przebyty zawał serca lub udar mózgu, a także anemia i zaburzenia krążenia mózgowego. Pasażerowie z chorobami serca powinni skonsultować się z lekarzem przed podróżą i cały czas mieć przy sobie wszystkie niezbędne leki.

Choroby zakaźne

Lęk przed lataniem
©123RF/PICSEL

Z lotu samolotem ze względu na dobro współpasażerów powinny zrezygnować osoby z chorobami zakaźnymi przenoszonymi drogą kropelkową (np. ospa, odra, różyczka, gruźlica). Chorzy powinni w ogóle unikać kontaktu z innymi osobami, a przebywanie w dużych skupiskach ludzkich jest niedopuszczalne.

Choroby na tle nerwowym

Przeciwwskazaniem do lotu samolotem są silne choroby psychiczne (np. psychoza, klaustrofobia), a także paniczny lęk przed lataniem, który może prowadzić nawet do trudności z oddychaniem oraz zaburzeń pracy serca.

Inne przeciwwskazania do podróży samolotem

Ze względu na duże różnice ciśnień nie powinno się latać samolotem w krótkim czasie po nurkowaniu – w zależności od głębokości i sposobu nurkowania czas ten wynosi 12-48 godzin. Przeciwwskazaniem do podróży transportem lotniczym jest też atak padaczki, który nastąpił kilka dni wcześniej, a także zabieg chirurgiczny (dotyczący klatki piersiowej, głowy, jamy brzusznej, uszu czy gałki ocznej) przeprowadzony na krótko przed podróżą.

Czy w ciąży można latać samolotem?

©123RF/PICSEL

Uznaje się, że z latania samolotem powinny zrezygnować kobiety przed 14. tygodniem ciąży, ponieważ płód jest wtedy szczególnie narażony na promieniowanie kosmiczne (w tym czasie tworzą się najważniejsze narządy ciała). Może to prowadzić do zaburzeń rozwoju dziecka, a nawet poronienia. Z kolei po 27. tygodniu podróż może być niebezpieczna ze względu na zmiany ciśnienia atmosferycznego, które mogą przyczynić się do pęknięcia pęcherza płodowego oraz przedwczesnego porodu. Warto wiedzieć, że każdy lot samolotem powinien wcześniej zostać skonsultowany z lekarzem prowadzącym ciążę. W podróż samolotem nie powinno się również zabierać noworodków w pierwszych dwóch dobach życia.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas