Reklama

Zielona Kraina niecałą godzinę drogi od Wrocławia. Mnóstwo atrakcji, a wstęp tylko 10 zł

Około 60 km na północny-wschód od Wrocławia znajduje się piękna zielona kraina, którą odkryło dotąd niewielu Polaków. To prawdziwy leśny raj, zamieszkiwany przez motyle, ptaki i inne zwierzęta, gdzie możemy wypocząć, spacerując w otoczeniu dzikiej przyrody. Atrakcji wystarczy tam na godziny zwiedzania, a wstęp kosztuje jedynie 10 złotych. O jakim miejscu mowa?

Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej to wyjątkowa zielona kraina na mapie Polski. Znajduje się na Dolnym Śląsku, godzinę drogi od Wrocławia i na pewno pokochają je miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury. 

To miejsce wygląda jak połączenie dzikiego lasu z bajkowym, tajemniczym ogrodem. I z pewnością warto odwiedzić je przynajmniej raz w życiu, zabierając ze sobą przyjaciół lub rodzinę. Tym bardziej że cena biletów nie jest wygórowana

 

Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej. Gdzie się znajduje?

Arboretum Leśne im. prof. Stefana Białoboka znajduje się przy ulicy Leśnej 6 w Stradomii Dolnej. To tuż obok Sycowa. Droga do tego miejsca z Wrocławia wynosi około 60 km, a to oznacza, że droga do zielonej krainy ze stolicy Dolnego Śląska drogą ekspresową S8 powinna zająć nam nieco ponad godzinę. 

Reklama

Krótka historia arboretum leśnego w Stradomii Dolnej

Sprawdź: Bajkowa wioska położona w północnej Chorwacji. Tłumów tutaj nie znajdziesz

Obiekt został utworzony w 1990 roku i początkowo miał charakter szkółki leśnej, która po około czterech latach została przekształcona w arboretum, w którym kolekcjonuje się rośliny i prowadzi nad nimi badania. Do uroczystego otwarcia tego miejsca doszło 10 listopada 1995 roku.

Arboretum zostało nazwane na cześć Profesora Stefana Białoboka (1909-1992), który był uznawany za wybitnego specjalistę - dendrologa. Przez lata pracował on w Państwowym Instytucie Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego, a 1976 r. został członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.

Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej. Co można tam zobaczyć?

Po Arboteum Leśnym w Stradomii Dolnej można spacerować godzinami, zachwycając się pięknem dzikiej przyrody. To największy tego typu obiekt w kraju, obejmujący aż 650 hektarów powierzchni. 

Podczas wycieczki wędrujemy po brukowanych i leśnych ścieżkach, a w pobliżu pięknych jezior także po drewnianych pomostach. Nasze oczy pieszczą setki gatunków drzew i krzewów ozdobnych. Wśród nich szczególnym zainteresowaniem cieszą się magnolie, azalie i różaneczniki. Widowiskowe trawy i ogrody sosjowe również nie ustępują im urodą. Podobnie zresztą jak porastające wodę grzybienie i grążele. 

Park zamieszkują liczne zwierzęta, m.in. bobry, kaczki, ptaki, ryby, żaby czy motyle. Jest duża szansa, że podczas wycieczki ukaże nam się również zając czy sarna. Gdy zmęczymy się spacerem, możemy przysiąść na ławce, lub skorzystać z parkowych huśtawek. Jednak to nie wszystko, co jeszcze można zobaczyć w arboretum. To idealne miejsce do spędzenia czasu w grupie z uwagi na możliwość zagrania w grę terenową, po której ukończeniu można odebrać specjalne dyplomy, lub wynajęcia miejsca na ognisko (za dodatkową opłatą). 

Jakie są zasady zwiedzania arboretum w Stradomii Dolnej?

Na wejściu warto zabrać mapkę, gdyż na tak dużym obszarze łatwo można się zgubić. Poza tym trzeba mieć również świadomość, jakie są zasady zawiedzania arboteum w Stradomii DolnejPełny regulamin można przeczytać tutaj

Znalazły się w nim m.in. takie podpunkty jak:

  • zakaz wprowadzania własnych zwierząt
  • zakaz palenia
  • zakaz alkoholu
  • zakaz zrywania kwiatów
  • zakaz jazdy na rowerze
  • zakaz rozpalania ognisk (poza miejscami wyznaczonymi)
  • zakaz samodzielnego połowu ryb
  • zakaz pływania w zbiornikach wodnych

Bilety i godziny otwarcia arboretum w Stradomii Dolnej

Arboretum Leśne w Stradomii Dolnej zwiedzać można od 1 kwietnia do 31 października 2023 roku w godzinach od 9:00 do 17:00. Obiekt nie ma wygórowanych cen. Można wręcz stwierdzić, że są one bardzo przystępne, zwłaszcza dla dużych rodzin. 

Bilet normalny kosztuje tam 10 złotych, natomiast ulgowy 8 złotych od osoby. Cena biletu rodzinnego 2+1 wynosi 20 złotych, w przypadku rodziny czteroosobowej 2+2 koszt wejścia to 25 złotych, a cena biletu dla rodziny pięcioosobowej 2+3 wynosi 30 złotych. 

Czytaj również:

Wakacje w przyszłości. To tak naprawdę czeka nas na urlopie

Nieudane wakacje? Sprawdź, czy należy ci się zwrot od biura podróży

Taka pozycja podczas podróży jest niebezpieczna. Może skończyć się kalectwem lub śmiercią

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wrocław | podróże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy