Reklama

10 zagrożeń, jakie niesie używanie telefonu komórkowego

Telefony komórkowe stały się dziś częścią naszego życia i według statystyk na naszej planecie istnieje ich więcej niż ludzi! Odkąd komórki stały się tak popularne, powstało kilka sugestii na temat tego co potrafią, od smażenia jajka do usmażenia mózgu! Wiele z tych obaw nie ma żadnych podstaw, ale większość ludzi spędza dziś dużo czasu z telefonami przyklejonymi do ucha. Spójrzmy więc na to, jak mogą wpłynąć na nasze zdrowie i jakie mogą potencjalnie wywoływać dla nas zagrożenie.

Podwyższony poziom stresu

Niewiele osób się zdziwi, jeśli powiemy, że telefony komórkowe mogą potęgować stres. Ciągłe dzwonienie i brzęczenie telefonu w czasie gdy jesteśmy zajęci może doprowadzić nas do granic wytrzymałości. Wewnętrzny nakaz mówiący nam, że powinniśmy natychmiast odpowiedzieć na telefon jest objawem ciągłego słuchania dźwięków naszego telefonu. Nadmierne jego używanie wiąże się ze stresem, niepokojem, brakiem snu i depresją.

Ekspozycja na bakterie

Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie używanie komórki, jest ekspozycja na bakterie. Na komórkach osadza się brud, a bardzo niewielu z nas czyści je regularnie. Dlatego też wystawiamy się na wiele bakterii każdego dnia. W jednym z badań przeprowadzonych w Turcji naukowcy odkryli, że 95% komórek, których posiadaczami byli zdrowi pracownicy, była zanieczyszczona bakteriami. Eksperci radzą, aby przecierać telefony chusteczką antybakteryjną co najmniej raz dziennie.

Reklama

Rozmawianie przez komórkę podczas jazdy

Mimo prawnego zakazu rozmawiania przez komórkę podczas prowadzenia samochodu, wiele osób wciąż to robi, a nawet stosowanie zestawu głośnomówiącego może powodować pewne zagrożenia. Badania udowodniły, że samo słuchanie rozmówcy podczas jazdy już zmniejsza koncentrację kierowcy o niemal 30%.

Komórka może mieć wpływ na twoje dzieci

Jest to fakt dyskusyjny, jednak badanie przeprowadzone na 30 000 dzieci wykazało, że te dzieci, których matki podczas ciąży i w okresie ich niemowlęctwa dużo rozmawiały przez komórkę, wykazywały większe prawdopodobieństwo sprawiania problemów wychowawczych.

Telefony komórkowe mają związek z nowotworem

Związek pomiędzy komórkami i rakiem jest wciąż poddawany w wątpliwość, szczególnie przez producentów komórek, jednak jedno z badań przeprowadzonych w Szwecji wskazało na fakt, iż częste korzystanie z telefonu komórkowego może potroić ryzyko wystąpienia guza mózgu. Jednym z największych problemów w wykazaniu takiego związku jest fakt relatywnie krótkiego czasu, w którym większość populacji używa komórek. Tak więc na ostateczny dowód będziemy musieli jeszcze poczekać.

Telefon komórkowy może powodować przewlekły ból

Nazbyt długie i częste korzystanie z telefonu komórkowego może powodować bóle pleców. Jeśli używasz telefonu przez dłuższy czas, możesz odczuwać bóle karku. Ponadto, chociaż szybkość, z jaką piszesz esemesy może robić wrażenie na twoich znajomych, może też powodować stany zapalne w twoich stawach.

Rozmowa przez telefon podczas chodzenia może być również niebezpieczna

Pomijając powodowanie irytacji u osób słuchających twojej rozmowy, podczas gdy idziesz chodnikiem, rozmowa ta może rozproszyć również i ciebie, kiedy przechodzisz przez ulicę. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dzieci. Ostatnie badanie pokazało, że dzieci zwracają o 20% mniej uwagi na ruch uliczny, kiedy rozmawiają przez telefon.

Możesz mieć alergię na telefon komórkowy

Kolejnym potencjalnym zagrożeniem, jakie może nieść za sobą telefon komórkowy, jest fakt, że można być uczulonym na niektóre metale stosowane do produkcji aparatów komórkowych. Dermatolodzy zauważyli w ostatnich latach zwiększoną ilość występowania kontaktowego zapalenia skóry, które może wywołać alergia na metale takie jak nikiel.

Możesz uszkodzić słuch

Jeżeli słuchasz muzyki przez słuchawki ze swojego telefonu, możesz spowodować stałe uszkodzenie swojego słuchu. Statystyki pokazują, że około 20% populacji cierpi na stałe uszkodzenia słuchu w różnym stopniu spowodowane głośnym słuchaniem muzyki z telefonu.

Komórki mogą spowodować cyfrowe zmęczenie wzroku

Częste spoglądanie na komórkę jest również prawdopodobnie szkodliwe dla twoich oczu. Patrzenie na ekran komputera jest męczące dla oczu, jednak konieczność patrzenia na mały ekranik może być potencjalnie nawet bardziej niebezpieczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telefon komórkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy