4 sposoby na zdrowsze pranie

Jeśli pierzesz swoje ubrania w zwykłych detergentach do prania, dostajesz więcej, niż byś sobie życzyła. Od szkodliwych chemikaliów, które zanieczyszczają naszą wodę, do „perfum”, które utrzymują się na naszych czystych ubraniach, a które nie zawsze są dla nas bezpieczne. Detergent to nie jedyna brudna część naszego prania. Chusteczki do suszenia i płyny do płukania tkanin również nie są bez winy z punktu widzenia zdrowia i ochrony środowiska. Zawierają listę składników, z których wiele uznaje się za wysoce toksyczne lub których stosowanie nie jest nawet prawnie uregulowane. Oczywiście nie wszystkie środki chemiczne są szkodliwe. Soda oczyszczona jest środkiem chemicznym, sól, boraks czy kwas octowy również (znaleźć go możemy w occie). Problem pojawia się w przypadku chemikaliów, które mogą szkodzić naszemu zdrowiu, zatruwać środowisko czy powodować oporność na antybiotyki. Na szczęście, nie musimy prać naszych ubrań w szkodliwych środkach chemicznych! Oto kilka alternatywnych środków, które można wykonać samemu, aby uzyskać naprawdę czyste i pachnące pranie.

Pranie domowe sposoby
Pranie domowe sposoby© Photogenica

Środki piorące „zrób to sam”

Orzechy mydlane do prania
© Photogenica

Zamiast stosować potencjalnie niebezpieczne detergenty, możesz zaopatrzyć się w domowej roboty mydło do prania! Takie środki mogą być równie skuteczne, co te kupowane w sklepach, a często są o wiele tańsze!

Orzechy mydlane

Orzechy mydlane są jedną z najprostszych opcji, jeśli chodzi o detergent domowej roboty, ponieważ zawierają tylko jeden składnik: orzechy mydlane. Włożone do bębna pralki uwalniają saponinę, która wspomaga wodę w rozpuszczaniu brudu i plam z ubrań. Można je włożyć do pralki w całości, zmielić je lub zrobić płynny detergent poprzez ugotowanie ich w wodzie.

Najlepsza rzecz w orzechach piorących? Kiedy już ich nie używasz, możesz użyć ich jako kompost w ogrodzie. Czy to nie wspaniałe?

Detergent domowej roboty

Detergent do prania domowej roboty
© Photogenica

To naprawdę niezwykle łatwe, wykonać własny detergent do prania ubrań.

1. Zetrzyj na tarce 1 kostkę mydła kastylijskiego,

2. Dodaj 1 szklankę boraksu i 1 szklankę sody oczyszczonej,

3. Do wyprania ubrań używaj 1-2 łyżek takiego proszku (w zależności od stopnia zabrudzenia ubrań i twardości wody),

4. Przechowuj tak, jakbyś przechowywała zwykły detergent

Jak wykonać saszetki do suszenia

Saszetki do suszenia domowej roboty
© Photogenica

Chusteczki do suszenia to nic dobrego. Oczywiście, sprawiają, że nasze ubrania ładnie pachną, ale sposób w jaki tego dokonują, pozostawia na naszych tkaninach toksyny i „perfumy”, które mogą zawierać wszystkie chemikalia. Termin „perfumy” jest zupełnie nieuregulowany, co oznacza, że producenci nie muszą ujawniać, jakich środków chemicznych używają do ich tworzenia. Nie, dziękuję!

Zamiast nadawać zapach swoim ubraniom za pomocą sztucznych substancji, użyj naturalnych ziół. Większość saszetek domowej roboty, jakie widziałam, zawierały lawendę, ale można również używać innych ziół, takich jak liście malin – bez toksyn nadadzą twoim ubraniom delikatny zapach. Aby wykonać taką saszetkę:

1. Utnij kawałek najlepiej organicznej tkaniny, aby miała długość 30 cm x 12 cm, zegnij i zaprasuj w połowie, prawą stroną do siebie.

2. Zszyj maszyną do szycia zgięty kawałek tkaniny, pozostawiając lukę o długości 5 cm, tak by można było przeciągnąć saszetkę na prawą stronę i wypełnić ją.

3. Wypełnij swoją saszetkę 1,5 szklanki suszonych, ulubionych ziół.

4. Zaszyj mocno do końca saszetkę i już można ją wrzucić do suszarki!

Zmiękczacz do tkanin domowej roboty

Zmiękczacz do tkanin domowej roboty
© Photogenica

Podobnie jak chusteczki do suszenia, płyn do płukania tkanin nie jest niczym dobrym. Płyn domowej roboty jest nie tylko lepszy dla twojego zdrowia, ale również o wiele tańszy niż te, które kupić możemy w sklepie, a można go używać dokładnie tak samo! Oto, jak zrobić samemu płyn do płukania tkanin.

1. Do słoika z 0,5 l octu dodaj 20-30 kropli ulubionego olejku eterycznego.

2. Zamknij pokrywkę i dobrze wstrząśnij.

3. Przed każdym użyciem również wstrząśnij miksturę i dodawaj 1/3 szklanki na pranie.

To wszystko!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas