5 mitów dotyczących wybielania zębów

Czy zauważyłeś podczas uśmiechania się czy zdjęć, że twoje zęby pożółkły? Jeśli tak, możliwe, że rozważasz wybielanie. Masz do wyboru wiele opcji, różne ceny i różne skutki uboczne. Ludzie są zaniepokojeni procesem wybielania, jednak jest on naprawdę bezpieczny. A ty nie musisz być wielką gwiazdą filmową, by mieć piękne białe zęby.

Wybielanie zębów
Wybielanie zębów© Photogenica

Mit 1: Pasta wybielająca to opcja, dzięki której zaoszczędzisz.

pasty wybielające
© Photogenica

To prawda, za pastę zapłacisz o wiele mniej niż za wybielanie w gabinecie, ale ma to skutek tylko wtedy, jeśli chcesz wybielić zęby poprzez mycie zębów. Pasty wybielające pozbywają się osadów i przebarwień powstałych przez palenie, kawę i herbatę –  nie zmienią drastycznie koloru twoich zębów. Mają silne właściwości ścierające, dlatego po dłuższym użytkowaniu mogą niszczyć naturalne szkliwo zębów, przez co zęby staną się wrażliwsze. Nie ma nic złego w używaniu tej pasty raz na jakiś czas, jednak zrezygnuj z codziennego mycia.

Mit 2: Tylko drogie zabiegi w gabinecie działają

wybielanie zębów mity
© Photogenica

To prawda, że wybielanie w gabinecie przynosi szybsze rezultaty niż paski wybielające i inne produkty. Dzieje się tak z dwóch powodów: po pierwsze, dentysta używa silniejszego wybielacza zawierającego 35% wody utlenionej, podczas gdy inne produkty zawierają 7-10% wody utlenionej. A po drugie, taki wybielacz pozostaje podczas zabiegu na twoich zębach przez około godzinę. Dlatego też produkty od dentysty będą lepiej działać niż te z apteki. Produkty z apteki jedynie rozjaśnią twoje zęby, a sam proces może trwać tygodnie lub miesiące. Mogą być dobrym sposobem na utrzymanie rezultatów otrzymanych w gabinecie dentystycznym.

Mit 3: Jeśli masz wrażliwe zęby, nie powinieneś ich wybielać

zęby wybielanie
© Photogenica

To nieprawda. Jednak lepiej jest użyć zwykłych nakładek wybielających na zęby w domu, niż korzystać z wizyty w gabinecie dentystycznym. Zwykłe nakładki wybielające mogą przynieść efekty już po dwóch tygodniach, a pacjent sam kontroluje ich działanie i wrażliwość swoich zębów. Przy wrażliwych zębach można również używać pasty do zębów, takiej jak Sensodyne, na dwa tygodnie przed wybielaniem. Dzięki temu twoje zęby będą mniej wrażliwe.

Mit 4: Wybielanie zębów uszkadza szkliwo

mity na temat wybielania zębów
© Photogenica

Istnieje mylny pogląd twierdzący, że chemiczne wybielanie zębów lub laserowe wybielanie może uszkodzić szkliwo. To nieprawda. Wybielanie rozszerza pory zębów, dzięki czemu środek czyszczący, na przykład woda utleniona, może dostać się do ich wewnętrznej struktury i wyczyścić przebarwienia.

Mit 5: Laserowe wybielanie zębów jest niebezpieczne

wybielanie zębów
© Photogenica

Tak naprawdę nie chodzi o laser, a o światła UV lub LED, które aktywują środki wybielające i pomagają im głębiej wniknąć w strukturę zęba. To dzięki temu sposobowi dentysta w półtorej godziny może zdziałać tyle, co nakładka wybielająca w dwa tygodnie. Niektóre produkty apteczne również posiadają lampę LED na baterie i mają podobne działanie. Badania wykazały, że niebieskie światło może przyspieszyć proces wybielania.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas