5 sprytnych trików z nitką dentystyczną do wykorzystania w twojej kuchni

Od awaryjnej nici do uszczelki pozwalającej naprawić cieknący kran – nić dentystyczna może znaleźć zastosowanie w całym domu. Ale to również świetne narzędzie przydatne w kuchni podczas gotowania. W niektórych przypadkach sprawdza się lepiej niż przyrząd specjalnie dedykowany danej czynności. Oto pięć sposobów wykorzystania nici dentystycznej w kuchni.

Nić dentystyczna zastosowanie
Nić dentystyczna zastosowanie© Photogenica

Cięcie ciast, miękkich serów i wielu innych produktów

Cięcie ciast nicią dentystyczną
© Photogenica

Często bezsmakowa nić dentystyczna sprawdza się lepiej niż nóż do cięcia ciast, surowego ciasta oraz miękkich serów. Nić tnie po idealnie prostej linii i dzięki niej robimy przy krojeniu znacznie mniej bałaganu.

Możesz użyć nici, aby pokroić ciasto na plastry lub poziomo uzyskując z jednej warstwy dwie.

Aby pokroić miękki ser lub ciasto w kształcie walca, należy owinąć wokoło nić i mocno zacisnąć, uzyskując w ten sposób równe plastry.

Stosowanie w zastępstwie sznurka kuchennego

Sznurowanie mięsa nicią dentystyczną
© Photogenica

Następnym razem, kiedy będziesz chciał związać kurczaka lub zaszyć pieczeń, ale nie będziesz mieć sznurka kuchennego, użyj nici dentystycznej. Upewnij się tylko, że nić, którą chcesz wykorzystać jest bezsmakowa i niewoskowana, ponieważ masz zamiar umieścić ją w piekarniku.

Oddzielanie ciastek od blachy

Nić dentystyczna do ciasteczek
© Photogenica

Przesuń napiętym kawałkiem nici dentystycznej pod upieczonymi ciastkami, aby oddzielić je od papieru do pieczenia. W porównaniu z typowo używaną w takim przypadku szpatułką, zastosowanie nitki daje mniejsze prawdopodobieństwo uszkodzenia ciastka oraz naśmiecenia wszędzie okruszkami.

Odklejanie surowego ciasta od blatu

Nić dentystyczna nietypowe zastosowania
© Photogenica

Istnieje tylko kilka bardziej denerwujących sytuacji od tej, kiedy wyrobisz idealne ciasto i odkryjesz, że przykleiło ci się ono do blatu. Zamiast próbować oderwać je rękoma lub przy pomocy szpatułki, użyj w tym celu bezsmakowej nici dentystycznej.

Suszenie ziół i papryki

Suszenie ziół
© Photogenica

Jeśli samodzielnie uprawiasz zioła, możesz powiesić je do suszenia za pomocą nici dentystycznej. Metoda ta najlepiej sprawdza się w przypadku ziół o niskiej zawartości wody, takich jak laur, kolendra, koper, rozmaryn, tymianek i oregano. Nić dentystyczna świetnie sprawdzi się także w przypadku suszenia papryki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas