Aksamitki. Niezbędne na działce i w ogrodzie

Jedni je uwielbiają, inni zaś uznają za zbyt pospolite i nie umieszczają ich w swoich ogrodach. Jedno jest pewne: aksamitki, bo o nich mowa, są wyjątkowo odpornymi roślinami i trudno obok nich przejść obojętnie. Zasadzenie ich daje sporo korzyści: kwiaty te odstraszają szkodniki i przyciągają pożyteczne owady. Ich uprawa nie jest skomplikowana, więc nawet początkujący ogrodnik na pewno sobie z nią poradzi. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej roślinie? Dowiesz się tego z artykułu.

Aksamitki
Aksamitki ©123RF/PICSEL
Dlaczego kwiaty mają różne kolory?Deutsche Welle

Co trzeba wiedzieć o aksamitkach?

Żółte aksamitki
©123RF/PICSEL

Aksamitki, często zwane również śmierdzuchami albo śmierdziuszkami, są roślinami z rodziny astrowatych. W naturalnych warunkach rosną na słonecznych terenach Ameryki Północnej oraz Afryki. Istnieje około 50 gatunków aksamitek, które różnią się kolorem płatków, a także rozmiarami. Mogą tworzyć niewysoką, zieloną kępę, ale niektóre z nich czasem przekraczają 150 cm. Aksamitki najpiękniej prezentują się na początki lata, ponieważ wtedy zakwitają. Kwiatostany wielobarwne lub jednolite pojawiają się na początku czerwca i utrzymują się do późnej jesieni. Mogą przyjąć intensywne kolory: żółty, pomarańczowy, bordowy, a nawet brązowy. Wydzielają charakterystyczny gorzko cytrusowy zapach, który może przypominać woń skórki grejpfruta.

Zastosowanie aksamitek

Aksamitki są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi. Sieje się je do rozsady na początku wiosny, ale latem na targach, za niewielkie pieniądze, można kupić w pełni wykształcone sadzonki. Aksamitki świetnie sprawdzą się w przypadku nasadzeń w grupach (idealnie prezentują się, jeśli zestawi się je z innymi gatunkami) oraz jako obwódki wokół rabat, czy wzdłuż ścieżek i podjazdów. Z aksamitek można stworzyć ciekawe kompozycje roślin. Warto je zestawiać z roślinami wysokimi i średnimi, ozdobnymi trawami, a także z pelargoniami czy surfiniami. Charakterystyczne kwiaty dobrze współgrają z roślinami takimi jak celozje, lobelie goździki czy szałwia chińska. Warto wiedzieć, że wszystkie części aksamitek są jadalne i mogą być urozmaiceniem letnich sałatek.

Jakich warunków potrzebuje aksamitka?

Wysokie aksamitki
©123RF/PICSEL

Aksamitka najlepiej rośnie w miejscu nasłonecznionym. Jest odporna na wysokie temperatury, a duża ilość naturalnego światła pobudza ją do intensywnego wzrostu oraz wykształcenia się imponujących kwiatów. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, jednak, aby prezentowała się najlepiej, warto posadzić ją w podłożu żyznym i przepuszczalnym. Poza tym bardzo dobrze rośnie w doniczkach oraz skrzyniach balkonowych, w których bujnie i efektownie się rozrasta oraz jest odporna na działanie wiatru. Decydując się na uprawę aksamitki na balkonie, należy zapewnić ją przepuszczalną glebę, a na dnie pojemnika utworzyć warstwę drenażową.

Pielęgnacja aksamitki

Pielęgnacja aksamitki nie jest skomplikowana. Często jest umieszczana w miejscach bardzo nasłonecznionych, więc trzeba ją regularnie podlewać. Latem, kiedy jest bardzo ciepło, trzeba robić to codziennie i tak, aby podłoże było stale wilgotne. Podczas intensywnego kwitnienia warto na bieżąco usuwać martwe kwiatostany – ten zabieg sprawi, że w ich miejscu szybko wyrosną nowe.

Korzyści z posiadania aksamitek

Aksamitka przyciąga owady
©123RF/PICSEL

Dzięki zawartych w aksamitkach olejkom eterycznym, kwiaty te skutecznie odstraszają niektóre szkodniki ogrodowe. Przede wszystkim ograniczają obecność nicieni glebowych, które pasożytują na korzeniach roślin. Dodatkowo odstraszają mrówki, mączliki i krety, za to przyciągają owady miododajne oraz te z rodziny bzygowatych (ich pożywieniem są mszyce), a nawet ograniczają rozwój chwastów. Niestety, w przypadku wilgotnych dni, liście i kwiaty są smakołykiem dla ślimaków i z tego powodu mogą je przyciągnąć do warzywnych grządek.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas