Altana na działce do rozbiórki? Są nowe przepisy!

Altana na działce do rozbiórki?
Altana na działce do rozbiórki?123RF/PICSEL

1. Budowla zgodna z prawem

  • powierzchnia nie może być większa niż 35 m kw. (jeśli działka jest poza miastem) lub 25 m kw. (jeśli działka jest w mieście);
  • wysokość - do 5 m (jeśli dach jest stromy) i do 4 m (dach płaski).

2. Procedura przed rozbiórką

  • Po pierwsze: gdy zarząd ogrodu dowie się, że altanę postawiono z naruszeniem przepisów, może to zgłosić do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (art. 13 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach). Może, ale nie musi! Kontrola inspektora na działce może się odbyć także na wniosek innych instytucji, np. NIK albo w wyniku... donosu.
  • Po drugie: gdy inspektor otrzyma zawiadomienie, wysyła kontrolera, który sprawdzi wymiary altanek.
  • Po trzecie: dopiero na podstawie dokładnego opisu, że altanka przekracza ustawowe parametry, inspektor nadzoru budowlanego może wydać nakaz rozbiórki.
Jeżeli masz ogródek działkowy,powinnaś również wiedzieć, że:✔ na terenie działki obowiązujezakaz zamieszkiwania oraz prowadzeniadziałalności gospodarczejlub innej pracy zarobkowej;✔ drzewka owocowe, krzewy,warzywa i owoce oraz urządzeniai obiekty znajdujące się na działcesą twoją własnością;✔ w razie śmierci jednego z małżonkówprawo do działki, które przysługiwałoobojgu, przypada drugiemu;✔ jeśli działkowicz nie ma małżonka,roszczenie o prawa do działkipo zmarłym ma inna osoba bliska(np. dzieci, rodzeństwo).Podstawa prawna: ustawao rodzinnych ogrodach działkowych(DzU z 2014 r. , poz. 40).

3. Jak uniknąć kłopotów

  • Jeżeli mamy w planie budowę altany, należy najpierw złożyć projekt budowy do zarządu ogródków działkowych. Wtedy będziemy mieć pewność, że budowla jest zgodna z regulaminem.
Tina
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?