Banalny trik na chryzantemy! Będą zdrowe i bujne bardzo długo
Chryzantemy to piękne i efektowne rośliny, które właśnie jesienią są w pełnej krasie. Pod koniec października zakwitają, tworząc piękne rozety kolorowych płatków. Chryzantemy najczęściej kojarzone są z dniem Wszystkich Świętych, kiedy kupujemy je w doniczkach i ustawiamy na grobach. Ale czy takie chryzantemy można sadzić w ogrodzie? Sprawdźmy też, jak przedłużyć trwałość chryzantem!
Trwałość chryzantem zależy od ich gatunku - wybierz te z drobnymi kwiatami
Choć każdy gatunek chryzantem pięknie się prezentuje - nie tylko na grobach, ale także w ogrodach - to wielkość kwiatów ma wpływ na ich trwałość. Przyjmuje się, że te gatunki, które mają drobne i małe kwiaty są trwalsze od tych dużych. Jeśli decydujemy się na zakup chryzantem na cmentarz, warto zwrócić uwagę na ich kondycję. Sprawdzanie warto rozpocząć od dołu kępy chryzantem: nie powinny mieć brązowych i suchych, a także poplamionych przebarwieniami liści.
Na trwałość roślin wpływ ma także kondycja łodyg - muszą być one zielone i jędrne, gdyż to gwarant, że są w pełnej krasie. Jeśli chcemy kupić chryzantemy kilka dni przed dniem Wszystkich Świętych, dobrze jest sięgnąć po takie, które mają dużo nierozwiniętych pączków.
Jak przechowywać chryzantemy, żeby przedłużyć ich trwałość?
Jeśli chcemy przedłużyć trwałość chryzantem doniczkowych, przed Wszystkimi Świętymi warto je odpowiednio przechowywać. Niestety, źle znoszą wysokie temperatury, dlatego nie mogą być umieszczane w ciepłych pomieszczeniach - to negatywnie wpływa na ich kondycję: szybko więdną i tracą swoje atrakcyjne płatki. Najlepiej jest znaleźć dla nich chłodne, ale osłonięte miejsce - może być to nieocieplony ganek lub garaż z dostępem do okna. Nie wolno zapominać o podlewaniu chryzantem - podłoże powinno być wilgotne, ale nie przelane, by drobne korzenie chryzantem nie zgniły.
Sadzenie chryzantem w ogrodzie - na co zwrócić uwagę?
Czy chryzantemy zakupione jesienią w donicy można zasadzić w ogrodzie? Niestety, nie każdy gatunek się do tego nadaje. Przede wszystkim ze względu na fakt, że rośliny przed umieszczeniem w doniczce mają cięte korzenie, które nie zawsze przyjmą się w glebie. Jednak można spróbować przezimować chryzantemy i wsadzić je do gruntu wiosną. Najpierw - po przekwitnięciu - łodygi trzeba bardzo mocno skrócić (nawet o 3/4), a następnie doniczkę przenieść do ciepłego pomieszczenia. Nie wolno zapominać o podlewaniu - ale bardzo ograniczonym (niekiedy raz na miesiąc). Dopiero wiosną po tym, jak roślina zacznie wypuszczać nowe pędy, a ustaną już przymrozki, można wsadzić ją w ogrodzie do docelowego miejsca.
Chryzantemę można formować - pobudzi to ją do wzrostu
Chryzantemy w ogrodzie często przyjmują bujny pokrój, ale czasem roślina karłowacieje. Aby chryzantema nie straciła swojego pięknego wyglądu, dobrze jest uszczykiwać (odrywać) jej młode wierzchołki raz na jakiś czas, co pobudzi ją do wzrostu.
Sprawdź: Zrób to na przełomie października i listopada - hortensje bukietowe będą bujne jak nigdy
Jeśli marzy nam się bujna rabata z pięknymi chryzantemami w ogrodzie, lepiej zakup sadzonek przełożyć na wiosnę. Młodsze egzemplarze łatwiej zaadaptują się w nowej glebie i będą miały szanse na lepszy rozwój przez cały okres wegetacyjny. Te zakupione w poprzednim sezonie mają utrudniony start, ponieważ przede wszystkim muszą obudować system korzeniowy.
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z młodą, czy nieco starszą sadzonką chryzantemy, warto aplikować jej nawozy, które pobudzą je do regeneracji.
Czytaj też: