Reklama

Chryzantemy to kwiaty nie tylko na Wszystkich Świętych. Co symbolizują?

Chryzantemy szczególną popularnością w kwiaciarniach cieszą się przed dniem Wszystkich Świętych, jednak warto je kupować i sadzić nie tylko jesienią. Kwiaty mają bogatą symbolikę, więc mogą sprawdzić się jako niebanalny prezent dla bliskiej osoby. Co oznacza podarowanie komuś chryzantem?

1 listopada 2021 roku obchodzimy dzień Wszystkich Świętych i z tej okazji większość Polaków postanowi zapewne tego dnia odwiedzić na cmentarzach groby swoich bliskich. 

Tradycyjnie zapalamy znicze i kupujemy piękne kwiaty, które następnie kładziemy je na nagrobki, aby upamiętnić zmarłych. 

Jednymi z najchętniej wybieranych kwiatów są chryzantemy, które ze względu na zróżnicowane kolory, trwałość i dobrą odporność na trudne warunki atmosferyczne w ekspresowym tempie znikają z przycmentarnych stoisk i sklepików.

Chryzantemy. Uprawa i pielęgnacja. Co to za kwiaty?

Chryzantemy najczęściej uprawia się od wiosny do jesieni i można je sadzić bezpośrednio na ziemi lub w doniczce. 

Reklama

Kwiaty mogą stanowić ozdobę balkonu lub ogrodu, jednak, aby pięknie wyrosły, potrzebują żyznego, dobrze spulchnionego podłoża, najlepiej piaszczysko-gliniastego o pH wynoszącym około 6.5. Ważne jest również, aby miejsce było odpowiednio nasłonecznione, ponieważ niewielka ilość światła znacznie zmniejszyć może ilość pąków. 

Nie służy im susza, więc w cieplejsze dni muszą być regularnie podlewane. Trzeba też pamiętać o odżywieniu kwiatów poprzez stosowanie nawozów wieloskładnikowych. 

Aby odpowiednio przygotować chryzantemy ogrodowe do zimy, wystarczy przyciąć pędy do około 15 centymetrów wysokości i przykryć pędy gałęziami świerku, które ochronią je zimą. Jeśli jednak zauważymy, że nasze chryzantemy nie są tak odporne, aby przetrwać okres przymrozków na świeżym powietrzu, można po prostu wykopać je i umieścić na czas zimy w jasnym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze.

Chryzantemy nie tylko na Wszystkich Świętych. Symbolika

Chryzantemy mają bogatą symbolikę. Choć u nas kojarzymy je przede wszystkim ze śmiercią i żałobą, w Azji wielu ludzi uważa się je za kwiat, który ma przynosić szczęśliwe i długie życie. 

Najwięcej zależy jednak od koloru kwiatów. Złotożółte chryzantemy oznaczają radość, niebieskie — cierpliwość i spokój, fioletowe szlachetność, białe — niewinność oraz czystość intencji, różowe są symbolem romantyzmu, a czerwone miłości i oddania drugiej osobie.

Czytaj również: 

Te ubrania należy mieć w szafie. To hity jesieni 2021

Wyjątkowe stylizacje dla młodych mam! 

Katarzyna Glinka w modnym jesiennym płaszczu

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: chryzantemy | kwiaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy