Celozja: Fantastycznie zdobi i dobrze znosi suszę

Celozję - znaną również pod nazwą grzebieniotka - można śmiało zaliczyć do grona roślin, obok których trudno przejść obojętnie. Uwagę zwracają przede wszystkim fantastyczne, przypominające nieco wyglądem pióropusze, kwiatostany. Te ostatnie zachwycają feerią niesamowitych barw i tworzą finezyjne kompozycje z innymi kwiatami. Celozja ślicznie zdobi ogrodowe rabaty, ale dobrze rośnie również w doniczkach i tym samym stanowi efektowną ozdobę balkonów czy tarasów. Całkiem dobrze znosi suszę. Niestety, celozja należy do grona roślin nieco wybrednych i ma określone wymagania. Jakie warunki należy jej zapewnić, aby bujnie rosła? Jak często ją podlewać, aby wypuszczała piękne kwiatostany? Jak najlepiej ją rozmnażać? Dlaczego celozja ma szerokie zastosowania? Podpowiadamy.

Celozja pięknie dekoruje
Celozja pięknie dekoruje ©123RF/PICSEL

Celozja: Kilka słów o roślinie

Walorem celozji są jej kwiatostany
©123RF/PICSEL

Celozja naturalnie porasta tereny Azji oraz Afryki i Ameryki Południowej. Należy do rodziny roślin szarłatowatych (Amaranthaceae). W Polsce najbardziej popularna jest celozja pierzasta i grzebieniasta. Są to rośliny jednoroczne. Obie wyróżniają się spośród innych kwiatów fantastycznym wyglądem. Oczywiście największym ich atutem są finezyjne, wielobarwne kwiatostany.

Celozja: Jakie stanowisko i gleba?

Celozja do prawidłowego i bujnego wzrostu potrzebuje odpowiedniego stanowiska. Najlepszym wyborem jest to słoneczne, cień jej tylko zaszkodzi. Dobra wiadomość jest taka, że dzielnie znosi suszę. Określone wymagania ma także względem gleby. Najdorodniej celozja będzie rosła w ziemi próchniczej, wzbogaconej o składniki pokarmowe, dobrze przepuszczalnej.

Celozja wymaga regularnego podlewania

Celozja - dobra na balkon i do ogrodu
©123RF/PICSEL

Aby celozja cieszyła oczy przepięknymi kwiatostanami, potrzebuje do wzrostu regularnego podlewania, zwłaszcza gdy na zewnątrz utrzymują się wysokie temperatury. Warto również zaznaczyć, że celozja, o ile - choćby z racji pochodzenia - dobrze znosi suszę, to nie toleruje niskich temperatur, dlatego warto posadzić ją dopiero wówczas, gdy na zewnątrz nie utrzymują się już przymrozki. Najbardziej odpowiednim momentem będzie koniec maja.

Celozja w ogrodzie, ale i na balkonie

Celozja dobrze przyjmuje się nie tylko na ogrodowych rabatach; równie dobrze rośnie w donicach czy skrzynkach ustawianych na tarasach czy balkonach. Ważne, aby miejsce, w którym wzrasta, było dobrze nasłonecznione, a gleba odpowiednio nawodniona i wzmocniona nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących.

Jak rozmnożyć celozję?

Celozja tworzy piękne kompozycje
©123RF/PICSEL

Do rozmnożenia celozji potrzebne są nasiona rośliny. Zabieg należy przeprowadzić w połowie lutego, a pojemniki z wzrastającymi roślinami umieścić w ciepłym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu. Do ziemi w ogrodzie należy wysadzić je dopiero pod koniec maja, gdy na zewnątrz nie występują już przymrozki.

Celozja a szkodniki roślin

Celozja nierzadko staje się ofiarą szkodników roślin. Najczęściej są to mszyce, przędziorki, bądź mączniaki. Aby się ich pozbyć, najlepiej stosować naturalne bądź dedykowane preparaty.

Celozja i jej nietuzinkowe zastosowania

Celozja to roślina wyjątkowo wdzięczna pod względem zastosowania. Choćby z uwagi na zjawiskowe kwiatostany pięknie dekoruje rabaty, tarasy i balkony. Pięknie komponuje się z innymi roślinami. Po celozję często sięgają także floryści, gdyż fantastycznie prezentuje się w bukietach, także w formie zasuszonej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas