Bukiet w wazonie będzie obrazem nędzy i rozpaczy. Unikaj za wszelką cenę

Joanna Leśniak

Opracowanie Joanna Leśniak

Kwiaty w wazonie to odświeżająca dekoracja wnętrza. Miłośnicy roślinnych akcentów chętnie łączą różne gatunki w wielobarwne bukiety. Niestety, może to negatywnie wpływać na trwałość ciętych kwiatów, doprowadzając do szybkiego więdnięcia i gnicia. Jak tworzyć kompozycje, które wytrzymają naprawdę długo? Jakie kwiaty nie powinny być razem w wazonie? Sprawdź przed wizytą w kwiaciarni lub ogrodzie.

Kwiaty w wazonie będą dłużej świeże, jeśli właściwie skomponujesz bukiet
Kwiaty w wazonie będą dłużej świeże, jeśli właściwie skomponujesz bukiet123RF/PICSEL

Kwiatowe sąsiedztwo — dlaczego towarzystwo szkodzi bukietom?

Kolorowe bukiety przyciągają wzrok i wprowadzają przyjemną atmosferę do mieszkania. Jeśli jednak chcemy, by ten widok trwał jak najdłużej, musimy mieć świadomość, że nie wszystkie kwiaty cięte lubią towarzystwo, a część z nich negatywnie wpływa na swoich sąsiadów.

Wynika to z substancji zawartych w roślinach. Są one wydzielane przez ścięte łodygi prosto do wody w wazonie. W ten prosty sposób rozprzestrzeniają się na pozostałe gatunki, które mogą reagować szybszym obumieraniem. Trzeba brać pod uwagę również wymagania. Niektóre kwiaty pięknie rosną w bezpośrednim nasłonecznieniu, inne preferują zacienione stanowisko.

Róża — samotna królowa ciętych kwiatów

Bukiet róż to bardzo elegancki upominek, pięknie prezentujący się w wazonie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że łączenie róż z innymi kwiatami w wazonie nie jest dobrym pomysłem. Są bardzo wrażliwe na wzajemne oddziaływanie roślin — zapewne już po kilku dniach okazały bukiet zamieni się w obraz nędzy i rozpaczy. Dla róż szczególnie odradzane jest towarzystwo tulipanów.

Aranżując wnętrze, nie umieszczaj w pobliżu wazonu misy z dojrzałymi owocami. One również wydzielają substancje, które skracają żywotność kwiatów. Gdzie ustawić wazon z różami? Staraj się unikać przede wszystkim mocnego światła słonecznego i wysokich temperatur.

Róże w wazonie najlepiej czują się we własnym towarzystwie
Róże w wazonie najlepiej czują się we własnym towarzystwie123RF/PICSEL

Samolubny narcyz w wazonie

Według mitologii samouwielbienie Narcyza doprowadziło do zguby niezwykle urodziwego młodzieńca. Z legendarnych opowieści wyłania się obraz mężczyzny, który był niewrażliwy na uczucia adorujących go wielbicielek, ceniąc wyłącznie własną urodę i towarzystwo. Okazuje się, że kwiat o tej samej nazwie wykazuje podobne cechy.

Kojarzące się z wiosennym rozkwitem narcyzy nie powinny być łączone z innymi gatunkami. Przodują bowiem w wytwarzaniu szkodliwych dla innych okazów substancji. Jeśli jednak bardzo zależy ci na zestawieniu ich z innymi kwiatami, narcyzy umieść w wazonie dzień wcześniej, a przed włożeniem innych gatunków wymień wodę na świeżą i dokładnie umyj wazon. Dzięki temu większość szkodliwych soków zostanie wyeliminowana.

Lilie z innymi kwiatami to kiepski pomysł

Z efektownymi liliami wiąże się bogata symbolika. Nadaje im się znaczenie związane z odrodzeniem, doskonałością, majestatem, szczęściem, a zarazem niewinnością. Lilie w wazonie wyglądają na tyle dostojnie, że nie potrzebują dodatkowych ozdobników. Nie stanowi to jednak wyłącznego powodu, przez który nie powinny być łączone z innymi gatunkami.

Lilie cechują się bardzo mocnym aromatem. Lepiej więc nie przedobrzyć, by mieszające się zapachy nie stały się powodem, przez który w pomieszczeniu trudno wytrzymać. Z całą pewnością nie warto łączyć ich z frezjami.

By kwiaty długo zachowały atrakcyjny wygląd, wazon z bukietem lilii umieść daleko od grzejnika i słonecznego parapetu. Nie przepadają za wysokimi temperaturami, ale chroń je także przed przeciągiem.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas