Choroby dziąseł. Dlaczego są takie niebezpieczne?

Krwawienie czy cofanie się dziąseł, poruszanie się zębów i pojawianie się ropnej wydzieliny to najczęstsze symptomy chorób dziąseł. Głównym winowajcą jest oczywiście niewłaściwa higiena jamy ustnej, ale nie tylko. Gromadzące się bakterie i wirusy, które rozwijają się w szczelinach między zębami, wywołują stany zapalne, niszczą dziąsła i zęby oraz przedostają się w głąb organizmu. Tym samym często prowadzą do bardzo groźnych powikłań. Najbardziej zagrożone są osoby borykające się z cukrzycą oraz schorzeniami układu krążenia. Może u nich dojść do uszkodzenia wsierdzia albo zastawek serca. Poza tym chore dziąsła są przyczyną zapalenia mięśni i stawów. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak często chodzić do stomatologa? Podpowiadamy.

Uśmiech
Uśmiech ©123RF/PICSEL
Idealny na bielsze zęby i zdrowe dziąsła. Ssij codziennie przez 10 minutInteria.tv

Co wpływa na kondycję dziąseł?

Palenie papierosów
©123RF/PICSEL

Nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, słabo zbilansowana dieta uboga w witaminy i składniki mineralne oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej to najczęstsze powody powstawania chorób dziąseł. Zalegające resztki jedzenia i mnożące się bakterie stopniowo niszczą zęby, dziąsła, a także kościec szczęki i żuchwy. Niemałą rolę odgrywają też przebyte choroby, takie jak białaczka.

Jak rozpoznać, że dziąsła nie są zdrowe?

Pierwszym objawem chorych dziąseł jest ich krwawienie obserwowane podczas szczotkowania. Czasami też miękka tkanka okalająca zęby zmienia swój kolor; silnie czerwienieje lub bordowieje. Stomatolodzy wskazują ponadto, że osłabione dziąsła cofają się i odsłaniają większą powierzchnię zębów. W efekcie pacjenci zmagają się z nadwrażliwością i odczuwają ból lub dyskomfort podczas picia ciepłych lub zimnych napojów.

Kiedy trzeba się zgłosić do lekarza?

Pierwsze symptomy chorych dziąseł są całkowicie wyleczalne. Bardzo pomaga staranna higiena jamy ustnej, zmiana szczoteczki na tę z delikatnym włosiem oraz stosowanie domowych płukanek na bazie rumianku bądź szałwii lekarskiej. Jeśli jednak nie widać poprawy, a poza tym pojawiają się inne sygnały, należy natychmiast skorzystać z pomocy stomatologa. Co powinno wzbudzić naszą czujność? Przede wszystkim cofanie się dziąseł, nieprzyjemny i nieświeży zapach czy smak w jamie ustnej, poruszanie się zębów czy pojawianie się ropnej wydzieliny.

Choroby dziąseł

Ból serca
©123RF/PICSEL

Bakterie i wirusy, które rozwijają się w szczelinach między zębami, wywołują stan zapalny; niszczą dziąsła i zęby oraz przedostają się w głąb organizmu – do okostnej znajdującej się w szczęce i żuchwie. Powodują też, że zęby narażone są na wypadanie. Innym niebezpiecznym schorzeniem - wywołanym niewłaściwą higieną - jest paradontoza. Polega ona na odsłanianiu szyjek zębowych, które nie mając oparcia w miękkiej tkance, są podatne na uszkodzenia wywołane bakteriami oraz wypadanie.

Powikłania

Braki w uzębieniu to niejedyny problem, który jest wynikiem nieleczonych chorób dziąseł. Jeśli bakterie namnażające się w jamie ustnej, dostają się do krwiobiegu, wywołują groźne powikłania. Najbardziej zagrożone są osoby borykające się z cukrzycą oraz schorzeniami układu krążenia. Może u nich dojść do uszkodzenia wsierdzia albo zastawek serca. Poza tym chore dziąsła są przyczyną zapalenia mięśni i stawów oraz utrzymują podwyższony poziom cukru we krwi.

Leczenie chorób dziąseł

Stomatolog
©123RF/PICSEL

Zaawansowane choroby dziąseł są bardzo trudne do wyleczenia. W początkowej fazie choroby stomatolog może zalecić nieinwazyjne metody, takie jak specjalistyczne pasty do zębów, a w szczególnych przypadkach przepisze leki wzmacniające odporność oraz antybiotyki. Rozwijająca się paradontoza wymaga usunięcia kamienia nazębnego. W większości przypadków ten zabieg pomoże, ale czasem wymagana jest również interwencja chirurgiczna.

Profilaktyka jest najważniejsza

Aby uniknąć bolesnego i długotrwałego leczenia chorób dziąseł, najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. Mycie zębów szczoteczką minimum dwa razy dziennie przez trzy minuty jest niezbędne. Poza tym warto używać nici dentystycznej, która pomaga usunąć resztki pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Warto również zredukować ilość bakterii w jamie ustnej za pomocą specjalistycznego płynu do płukania. Niezbędne są, oczywiście, regularne kontrole u stomatologa (minimum raz w roku) oraz rezygnacja z używek; palenia papierosów i nadużywania alkoholu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas