Chroń swoje rośliny w czasie przymrozków. Przetrwają najgorsze warunki pogodowe
Jesiennie przymrozki mogą dać się we znaki roślinom uprawianym w ogrodzie czy balkonie. Dni o tej porze roku są coraz krótsze, a temperatura coraz niższa. Najbardziej wrażliwe okazy mogą ucierpieć, dlatego jest to czas, aby zabrać je do domu lub odpowiednio zabezpieczyć. Jak zadbać o rośliny w okresie przymrozków? W jaki sposób pomóc tym, które uległy przemarznięciu? Podpowiadamy.
Jak wygląda przymrozek?
Przymrozek w sezonie jesiennym to okres, kiedy temperatura spada poniżej zera stopni Celsjusza. Są one szczególnie dotkliwe w miejscach, gdzie występują zagłębienia terenu, a także doliny. Najbardziej narażone na skutki przymrozków są rośliny uprawiane na balkonie i w ogrodzie. Niektóre z nich mogą spędzić zimę na zewnątrz, inne natomiast wymagają ciepłego miejsca. Gdy tylko zobaczysz, że temperatura na zewnątrz robi się niska, a na liściach widoczny jest biały szron, nie czekaj dłużej i zabezpiecz swoje rośliny.
Jakie rośliny są najbardziej wrażliwe na przymrozki?
Najbardziej narażone na szkodliwy wpływ przymrozków są egzotyczne rośliny, a także pelargonie, magnolie czy hortensje. Z krzewów iglastych okres ten szczególnie źle znoszą cisy albo świerki. Wytrzymałość na przymrozki uzależniona jest od odmiany, gatunku, ale też odpowiedniej pielęgnacji rośliny.
Istnieją również sprawdzone sposoby na przewidzenie tego czy przymrozki się pojawią czy też nie. Bardzo popularna metoda to badanie tak zwanego punktu rosy, czyli poziomu temperatury rozpoczynającej skraplanie pary wodnej. Gdy niebo wieczorem jest bezchmurne, a punkt rosy oscyluje w granicach zera, można spodziewać się porannych przymrozków.
Jak chronić rośliny przed przymrozkami?
Te uprawy, które pozostają na zewnątrz przez zimę, należy odpowiednio zabezpieczyć przed działaniem przymrozków. Dotyczy to wszystkich krzewów zimozielonych czy bylin i innych okazów wieloletnich. W sklepach ogrodniczych można znaleźć różnego rodzaju osłony, na przykład folię bąbelkową lub agrowłókninę. Tego typu materiał przepuszcza światło i wodę, dlatego może posłużyć jako ochrona przez dłuższy czas.
Sporą popularnością cieszą się też osłonki wykonane z kartonu, które zwija się w kształtny kapelusz i spina spinaczem biurowym. Nałożone na górną część rośliny, pomogą przetrwać jej spadek temperatury. Na skrzynki balkonowe sprawdzi się tektura, usytuowana przy barierkach. Na górę roślin połóż gazetę, która dodatkowo będzie izolować ciepło.
Co zrobić ze zmarzniętymi roślinami?
Czasami jednak zdarza się, że nie zabezpieczymy roślin w porę, przez co ulegają one zamarznięciu. Jeśli będzie się ona nadawać do odratowania, pamiętaj, że proces jej odmrażania powinien być powolny i stopniowy. Przemarznięte okazy trzeba cieniować, gdyż wtedy mają większą szansę na powrót do wcześniejszego stanu.
Posłuży do tego zwykła agrowłóknina lub inny materiał przepuszczający promienie słoneczne i wodę. W przeciwnym wypadku woda która odmarza, niszczy strukturę komórkową roślin i osłabia ich wzrost. Osłabione okazy można dodatkowo nawozić, w celu przygotowania ich do zimowania. Oczywiście wszystko uzależnione jest od gatunku rośliny i ich wymagań pielęgnacyjnych o tej porze roku.
Polecamy: