Co robić, gdy pies waży za dużo

Brak ruchu, za duże porcje, dokarmianie, czasem – choroba. To najczęstsze przyczyny otyłości naszych psich podopiecznych.

Nadmiar tłuszczu u psa jest nie tylko problemem zdrowotnym. Powoduje też duży dyskomfort
Nadmiar tłuszczu u psa jest nie tylko problemem zdrowotnym. Powoduje też duży dyskomfort123RF/PICSEL

Zorientowałaś się, że twój pupil waży zbyt dużo? Nie przestawiaj go od razu na restrykcyjną dietę, tylko rozsądnie ograniczaj wielkość (zmniejsz o 1/4) oraz częstotliwość posiłków (rozłóż je np. na 3 w ciągu dnia).

Bardzo ważne jest, by zwierzę miało w swoim jadłospisie jak najwięcej warzyw, które dostarczają bardzo cenny błonnik. Nie dość, że jest on wypełniaczem posiłków, to jeszcze doskonale podkręca metabolizm. I o to chodzi w zdrowej diecie zwierzaka!

Karmę o obniżonej kaloryczności (typu light) początkowo mieszaj z dotychczasową, stopniowo zmieniając proporcje. Sprawdzając, ile masz dać karmy zwierzakowi, patrz na dawkę zalecaną dla docelowej wagi pupila, nie zaś obecnej!

Nie dokarmiaj swojego pupila między posiłkami. To zaprzepaści dietę.

Mimo twoich starań zwierzę nie chudnie? Skonsultuj to z weterynarzem.

Największym sprzymierzeńcem w walce z nadprogramowymi kilogramami jest stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej zwierzęcia. Zachęć go do tego nowymi zabawkami, które trzeba będzie aportować.

Optymalna waga zwierzęcia zależy m.in. od jego rasy i wieku. Przyjmuje się jednak, że czworonóg o prawidłowej masie ciała ma wyczuwalne pod dłonią, wyraźnie zarysowane żebra.

Zobacz więcej!

Kot i pies dla dobra dzieckaNewseria Lifestyle/informacja prasowa

***

Hania potrzebuje potężnego wsparcia!
Hania potrzebuje potężnego wsparcia!INTERIA.PL

Hania ma 17 miesięcy i SMA1 - rdzeniowy zanik mięśni. Innowacyjna terapia genowa kosztuje ponad 9 milionów złotych. Środki potrzebne są jak najszybciej, bo warunkiem przystąpienia do leczenia jest rozpoczęcie go przed ukończeniem drugiego roku życia. Niestety, w prowadzonej od sześciu miesięcy zbiórce, nadal brakuje ponad czterech milionów złotych.

JEŚLI MOŻESZ, WESPRZYJ ZBIÓRKĘ: www.siepomaga.pl/haneczka

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas