Co sadzić obok czosnku? Tak stworzysz barierę przed szkodnikami i zwiększysz plony
Wybór właściwego sąsiedztwa podczas sadzenia i wysiewu roślin ma ogromny wpływ na jakość upraw. Planując rozmieszczenie konkretnych gatunków w warzywniku, warto więc wziąć pod uwagę nie tylko swoje własne preferencje co do wyglądu grządek i rabat, ale przede wszystkim właściwości roślin i ich wzajemny wpływ na siebie oraz na glebę. Tym razem poruszymy temat, co sadzić obok czosnku i jakie korzyści przynosi to popularne warzywo.
Spis treści:
Jak dobrze mieć sąsiada, czyli czym jest allelopatia?
Zjawisko allelopatii rozumiane jest jako wzajemne oddziaływanie organizmów (zarówno roślin, jak i grzybów) rosnących w bezpośrednim sąsiedztwie. Do reakcji dochodzi poprzez wydzielanie substancji chemicznych w postaci np. olejków eterycznych, alkaloidów czy garbników. Dotyczy to zarówno żywych, stale rozwijających się roślin, jak i składników, które uwalniane są do środowiska wskutek rozkładu ich resztek.
Planując organizację swoich rabat, konieczne jest wzięcie pod uwagę wzajemnego wpływu roślin. Część z nich może bowiem hamować kiełkowanie i wzrost innych gatunków. Inne z kolei pozwolą nam zaoszczędzić na środkach ochrony roślin czy nawozach.
Zalety czosnku na grządkach
Czosnek w medycynie ludowej cieszy się mianem naturalnego antybiotyku. Jest zalecany w diecie ze względu na swoje dezynfekujące i antybakteryjne właściwości. Przy okazji zaostrza smak potraw, nadając im charakteru, więc większość szefów kuchni nie wyobraża sobie bez niego gotowania. Ogrodnicy też docenią jego zalety. Dlaczego warto umieścić czosnek na grządkach z innymi roślinami?
- Jego charakterystyczny zapach odstrasza wiele szkodników, które upodobały sobie plądrowanie naszych rabat. Dużą skuteczność czosnek wykazuje zwłaszcza w ochronie przed mszycami, stonką ziemniaczaną i nicieniami glebowymi.
- Czosnkowy aromat pomoże ochronić rośliny przed nornicami i nornikami.
- Związki siarki obecne w składzie warzywa czynią z niego naturalny środek bakteriobójczy i grzybobójczy. Stanie się więc barierą zabezpieczającą inne uprawy przed chorobami.
Co posadzić obok czosnku?
Planując rozmieszczenie uprawnych i ozdobnych gatunków w ogrodzie czy na działce, trzeba wziąć pod uwagę zgodność roślin również pod kątem warunków: zapotrzebowania na wodę, nasłonecznienia i specyfiki gleby. Co sadzić obok czosnku, by uzyskać najlepsze efekty?
- Bardzo dobry duet tworzy z pomidorami. Czosnek warto sadzić wokół zagonów jako wsparcie w ochronie tych dość wrażliwych roślin przed mszycami, roztoczami, przędziorkami oraz chorobami grzybowymi.
- Chcesz uzyskać duże zbiory owoców z własnego ogródka? Posadź czosnek obok truskawek, aby uchronić je przed szarą pleśnią. Dobrym pomysłem jest umieszczenie go również w pobliżu krzewów porzeczek, aby zabezpieczyć je przed atakiem wielkopąkowca porzeczkowego.
- Przyda się w ochronie drzew owocowych, zwłaszcza brzoskwiń narażonych na kędzierzawość liści. Przy okazji zniechęci też norniki i nornice, które niejednokrotnie decydują się na obgryzanie pni.
- Czosnek doskonale rozumie się na grządce z marchwią. Związki, które emituje, skutecznie odstraszają muchę marchewkową. Z kolei marchew wydziela do ziemi enzymy, które przyspieszają wzrost czosnku.
- Duże korzyści uzyskasz poprzez umieszczenie w niewielkiej odległości czosnku i chrzanu. Takie zestawienie sprawia, że w obu warzywach wzrasta poziom witaminy C.
- Gdy mowa o roślinach ozdobnych, czosnek jest dobrym sąsiedztwem dla róż, tulipanów, żonkili oraz lilii.
Polecamy: