Co zrobić z choinką po świętach?

Święta minęły, co zrobić z choinką? Naturalne drzewka szybko się rozkładają, można je wykorzystać na opał albo nawóz. - Drzewka w donicy - sadzimy - radzi Wojciech Gil z Instytutu Badawczego Leśnictwa i przestrzega przed wyrzucaniem choinek do lasu. Sztuczne do recyklingu się nie nadają.

Co zrobić, kiedy igły już opadną?
Co zrobić, kiedy igły już opadną?123RF/PICSEL

Jak przekonuje dr inż. Wojciech Gil z Instytutu Badawczego Leśnictwa z choinkami po świętach można obejść się na różne sposoby. Jak najlepiej zutylizować świąteczne drzewko?

- Drzewko naturalne po użyciu w krótkim czasie ulega naturalnemu rozkładowi. Może też być wykorzystane, jako opał lub - po rozdrobnieniu - jako nawóz, powracając w ten sposób do środowiska - mówi Gil i dodaje, że drzewka w donicy oczywiście sadzimy.

- Z osiedli choinki bardzo często są zabierane w sposób zorganizowany do kompostowni. Są również w miastach specjalne punkty odbioru choinek - informuje ekspert.

Gil przestrzega przed wyrzucaniem choinek do lasu.

- Niezbyt dobrym pomysłem jest wyrzucanie choinek do lasu - nie są zbyt dekoracyjne, chociaż oczywiście rozkładając się, użyźniają podłoże. Rozwiązaniem może być pocięcie choinki na drobne fragmenty i rozrzucenie ich w lesie. Można też wykorzystać, zwłaszcza drobniejsze części choinki, we własnym kompostowniku, jeśli takim dysponujemy - proponuje Gil.

A co zrobić ze sztucznym drzewkiem?

 - Sztuczna choinka, gdy już po latach użytkowania trafia na śmietnik, rozkłada się nawet kilkaset lat. Do recyklingu raczej się nie nadaje - kwituje Gil.

Światowe trendy wkraczają do polskich luksusowych wnętrzNewseria Lifestyle/informacja prasowa
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas