Co zrobić, żeby paproć bujnie rosła?

Chyba każdy z nas ma albo miał paproć w swoim domu. Choć roślina odznacza się łatwością w uprawie, to często po kilku tygodniach masowo gubi liście i usycha. Czy winna jest paproć? Przeważnie to my popełniamy drobne błędy, które sprawiają, że błyskawicznie traci na atrakcyjności! Jak zatem o nią dbać? Przedstawiamy w pigułce działania, które należy wykonać krok po kroku, aby paproć bujnie rosła!

Zadbaj o kilka szczegółów: Paproć odwdzięczy się pięknym wzrostem
Zadbaj o kilka szczegółów: Paproć odwdzięczy się pięknym wzrostem123RF/PICSEL

Przemyśl dla niej miejsce!

Kupiliśmy paproć i co dalej? Trzeba wybrać dla niej miejsce, które w żadnym wypadku nie może być przypadkowe! Roślina powinna stać tam, gdzie dociera światło, ale rozproszone. Paproć może być ustawiona również w delikatnym cieniu, ale wtedy może rosnąć nieco wolniej.

Warto pamiętać o tym, aby wybrane miejsce dla paproci było z dala od źródeł ciepła. To one powoduje, że masowo schną końcówki jej liści, po czym odpadają: zwłaszcza w sezonie grzewczym. Jeśli chcemy mieć piękną paprotkę i uniknąć codziennego zamiatania podłogi, o tym musimy pamiętać w pierwszej kolejności.

Podlewanie

Jeśli już mamy wybrane miejsce dla paprotki, a ona nadal nie wygląda tak, jakbyśmy tego chcieli, to trzeba przyjrzeć się częstotliwości podlewania! Roślina ta bardzo lubi wilgoć, więc monitorowanie stanu podłoża powinno być naszym obowiązkiem. Jak sprawdzić, że trzeba podlać paproć? Wystarczy wsadzić palca do ziemi i zobaczyć, czy jest sucha! Okazuje się, że paproć lubi wilgoć, ale nie nadmierną! Jeśli będziemy notorycznie zalewać roślinę, to pretensję o jej zamieranie możemy mieć wyłącznie do siebie.

Wilgoć

Samo podlewanie paproci nie wystarczy: Trzeba jeszcze zapewnić jej solidną dawkę wilgoci
Samo podlewanie paproci nie wystarczy: Trzeba jeszcze zapewnić jej solidną dawkę wilgoci123RF/PICSEL

Paprocie w naturalnych warunkach porastają lasy, gdzie wilgoci jest pod dostatkiem. Jeśli jej poziom jest zbyt niski w mieszkaniach, od razu odbija się to na kondycji rośliny, co najczęściej zdarza się zimą. Jak temu zapobiegać? Na szczęście, wystarczy obficie paproć zraszać: wystarczy robić to co dwa/trzy dni. Oczywiście, jeśli mamy tendencje do zapominania, warto ustawić doniczkę z paprocią na tacce wypełnionej wodą i kamieniami. Gdy w domu mamy całkiem pokaźną kolekcję roślin, warto rozważyć zakup specjalistycznego nawilżacza powietrza.

Nawóz

Żadna paproć nie będzie piękna o bujna, jeśli nie otrzyma raz na jakiś czas solidnej dawki nawozów. Na szczęście, nie trzeba zasilać jej cały rok, ale jedynie w okresie wegetacyjnym (wiosna i lato) raz w miesiącu. Z pomocą przyjdą specjalistyczne nawozy do paproci, które bez problemu można kupić w sklepach ogrodniczych. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po domowe środki. Paprocie uwielbiają fusy kawy i herbaty, a czasami podlanie ich rozcieńczonym z wodą naparem. Jeśli chcemy posłużyć się naturalnymi metodami, musimy pamiętać: kawa i herbata nie mogą być słodzone.


Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas