Co zwiastują ciemne plamy na liściach storczyka? To może być oznaka niebezpiecznej choroby

Ciemne plamy na liściach storczyka zazwyczaj zwiastują poważne problemy. W lepszym scenariuszu to kwestia przelania rośliny. Niestety jednolite plamy, przybierające ciemny odcień, mogą też oznaczać chorobę grzybową. Często jest niebezpieczna dla storczyka, a w skrajnych wypadkach doprowadza do jego całkowitego obumarcia. Co zwiastują ciemne plamy na liściach orchidei? Jak poradzić sobie z problemem? Wyjaśniamy.

Plamy na liściach orchidei oznaczają stan chorobowy
Plamy na liściach orchidei oznaczają stan chorobowy123RF/PICSEL

  • W przypadku zauważenia przebarwień na liściach storczyków należy podjąć zdecydowanie działania. Sprawdzi się m.in. dezynfekcja alkoholem chorobowo zmienionych miejsc.
  • Jeśli stwierdzisz, że orchidea została zaatakowania przez grzyba, natychmiast odizoluj ją od reszty roślin. 

Co oznaczają ciemne plamy na liściach storczyka?

To objaw, który można interpretować na przynajmniej dwa sposoby. Po pierwsze często oznacza to przelanie orchidei, której bardzo to szkodzi. Stojąca woda na dnie doniczki powoduje gnicie systemu korzeniowego. Nadmierna wilgoć natomiast przyczynia się do tworzenia idealnych warunków dla rozwoju chorób grzybowych. Te zaś są bardzo niebezpieczne dla roślin i często powodują jej doszczętne zniszczenie. Jeśli odkryjesz, że twoją roślinę zaczyna atakować grzyb, działaj szybko i zdecydowanie.

Dezynfekcja liści specyfikiem alkoholowym

Plamy na liściach należy przemyć produktem zawierającym alkohol
Plamy na liściach należy przemyć produktem zawierającym alkohol123RF/PICSEL

Warto wykorzystać miejscowo produkty na bazie alkoholu, np. spirytus izopropylowy. Specyfik ma właściwości dezynfekujące i antybakteryjne. Wystarczy, że niewielką ilość specyfiku naniesiesz na wacik lub gazę. Przetrzyj dokładnie chorobowo zmienione miejsce i wyrzuć materiał do kosza. Zabieg bezpieczniej jest wykonywać w rękawiczkach jednorazowych. Dzięki temu nie rozniesiesz szkodliwych bakterii.

Jeśli mimo to plama będzie się powiększać, należy usunąć liść w całości. Ważne jest, by nie dopuścić do przeniesienia się grzyba do głównego przewodnika rośliny. Liść obetnij u samej nasady, a narzędzie dokładnie zdezynfekuj. Gdy zabieg nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zastosuj odpowiednie środki grzybobójcze. Kupisz je w sklepach ogrodniczych lub z artykułami gospodarstwa domowego.

Jak chronić orchidee przed atakiem chorób grzybowych?

Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto ochronić storczyki na przyszłość przed chorobami grzybowymi. Jak temu przeciwdziałać?

  • Nie podlewaj storczyków od góry, lecz raz w tygodniu wykonuj kąpiel, nalewając do miski wodę. Pozostaw okazy na pół godziny, by pobrały samodzielnie odpowiednią ilość cieczy.
  • Zadbaj o to, by w doniczce znajdowały się otwory odpływowe. To zapobiegnie zastaniu się wody i gniciu systemu korzeniowego.
  • Na bieżąco monitoruj stan orchidei, a kiedy zauważysz niepokojące sygnały, działaj natychmiast. Nie zapomnij o odizolowaniu rośliny, by zapobiec zarażeniu innych okazów.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas