Cyklamen perski: Uprawa i największe błędy w pielęgnacji

Cyklamen perski słusznie zaliczany jest do grona najczęściej uprawianych w domach gatunków roślin i niezmiennie bije rekordy popularności wśród miłośników flory. Przykuwa wzrok fantastycznymi - przypominającymi kształtem serca - liśćmi oraz ślicznymi przyjmującymi różne barwy - od białej, przez różową i czerwoną aż po liliową i fioletową - kwiatami. Gdy inne roślinne okazy przechodzą w stan spoczynku i tracą swoje dekoracyjne walory, cyklamen perski w najlepsze eksponuje swoje atuty, gdyż okres jego kwitnienia przypada na jesień i zimę. Cyklamen perski bywa kapryśny i ma konkretne wymagania, dlatego, by jak najdłużej cieszył oczy, trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki do wzrostu. Dlaczego lepiej nie stawiać cyklamenów w zbyt ciepłym pomieszczeniu? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Z jaką częstotliwością cyklameny nawadniać? Jaka choroba jest dla nich największym zagrożeniem i po czym ją rozpoznać? Podpowiadamy!

Cyklamen perski
Cyklamen perski ©123RF/PICSEL

Cyklamen perski: Kilka słów o roślinie

Cyklamen perski
©123RF/PICSEL

Cyklamen perski (Cyclamen persicum) - podobnie zresztą jak prymulka, której jest kuzynem - należy do rodziny roślin pierwiosnkowatych. Pochodzi z Azji Mniejszej, ale licznie występuje w całym basenie Morza Śródziemnego. Jego nazwa Cyclamen obejmuje ponad 16 gatunków i nawiązuje do greckiego słowa kyklos, czyli kolisty. Skąd to skojarzenie? Ma ono związek ze skręceniem szypułek kwiatowych w okresie wykształcania roślin. Największym walorem cyklamenów perskich są przypominające serca liście ze srebrnymi wzorkami oraz przyjmujące całą gamę barw kwiaty - od białej przez różne odcienie różowej czy łososiowej, do szkarłatnej, ciemnoczerwonej i fioletowej. Choć to roślina wdzięczna w uprawie, to ma jednak swoje określone wymagania. Niektórych błędów pielęgnacyjnych nie wybaczy i szybko zmarnieje. Co ciekawe, szczególną uwagę należy zachować już przy zakupie konkretnego egzemplarza. Ale po kolei.

Cyklamen perski: Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zdrowy cyklamen ma ładny i okrągły kształt i tym najlepiej kierować się przy zakupie. Poza tym nie powinien posiadać żadnych oznak chorób grzybowych. Niepokój powinny wzbudzić czarne plamy na kwiatach lub szary nalot między liśćmi, świadczący o szarej pleśni. Warto także zwrócić uwagę, czy poszczególne części rośliny nie opadły albo czy nie są nadmiernie wilgotne. (Zwiędłe liście i kwiaty to skutek niedoboru wody; żółte to oznaka nadmiaru wody lub suszy). Jeśli zależy nam na tym, aby roślina długo była obsypana kwiatami, należy zawsze wybierać egzemplarze, który posiadają dużo pąków, które rozwijają się pod liśćmi. Bulwa rośliny powinna wystawać nieco z ziemi.

Gdzie cyklamen perski najlepiej rośnie?

Cyklamen nie lubi przelania
©123RF/PICSEL

Cyklamen perski kwitnie w okresie od jesieni do wiosny. Kluczowy w jego pielęgnacji jest dobór stanowiska. Powinno być ono jasne, ale odpowiednio zabezpieczone przed silnymi promieniami słonecznymi. Doskonałym wyborem będzie parapet wschodni, zwłaszcza w okresie kwitnienia rośliny. Optymalna temperatura dla wzrostu to ta oscylująca między 7 a 15 st. Celsjusza w dzień i sięgająca ok. 5 st. C w nocy. Aby cyklamen nie zmarniał zaraz po zakupie, trzeba odpowiednio zaaklimatyzować go do warunków panujących w mieszkaniu czy w domu. Najlepiej postawić go początkowo w chłodnym pomieszczeniu i zagwarantować mu wysoką wilgotność powietrza. (Można umieścić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą lub w zewnętrznym pojemniku z wilgotnym torfem).

Cyklamen perski: Jak często go podlewać?

Nadmierne nawadnianie, czy wręcz zamaczanie rośliny to pierwszy krok do jej obumarcia. Ziemia, w której rośnie cyklamen perski, powinna być stale wilgotna, ale nie może stać bezpośrednio w wodzie. Wodę najlepiej wlewać do podstawki. Zabieg nawadniania w okresie kwitnienia należy powtarzać dwa razy w tygodniu. Gdy cyklamen przejdzie w okres spoczynku, zaleca się, by podlewać go raz w tygodniu. Przy czym nie wolno doprowadzić do wyschnięcia ziemi. Warto w tym czasie także zadbać o chłodne i dobrze przewietrzone miejsce. Przyspieszy to odnowę rośliny i proces pojawiania się nowych liści.

Warto pamiętać, że cyklamenowi perskiemu nie służy zraszanie. Ogrodnicy wręcz odradzają ten zabieg, podobnie zresztą jak stosowanie środków nabłyszczających. Zakurzone liście rośliny najlepiej czyścić miękkim pędzelkiem.

Cyklamen perski: Jak często nawozić?

Cyklamen wymaga nawożenia
©123RF/PICSEL

Cyklamen perski w okresie tworzenia się pąków i kwitnienia wymaga regularnego nawożenia. Najlepiej sięgnąć w tym celu po preparaty przeznaczone do roślin kwitnących i powtarzać zabieg co 10-14 dni. Cyklameny najlepiej przesadzać raz w roku, pod koniec okresu spoczynku bulwy. Gdy stare liście obumrą, a zaczną pojawiać się nowe. Roślinę najlepiej umieścić w ziemi uniwersalnej i zadbać o to, aby wystawała z gleby do połowy. Cyklamen lepiej kwitnie w ciaśniejszym pojemniku.

Szara pleśń - największy wróg cyklamenów

Cyklamen często pada ofiarą chorób grzybowych. Największym zagrożeniem dla niego jest szara pleśń. Jej rozwojowi sprzyja wysoka wilgotność i duże zagęszczenie roślin. Szara pleśń objawia się brązowymi plamami na liściach, na których tworzy się też szary nalot. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się choroby, warto regularnie wietrzyć pomieszczenie, w którym stoją cyklameny perskie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas