​Czego nie wolno jeść i pić po treningu?

Aby ćwiczenia odnosiły pożądany skutek, musimy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Istotne jest zarówno to, co ląduje na naszym talerzu przed udaniem się na trening, jak i produkty, po które sięgamy po wysiłku fizycznym. Od słodzonych koktajli i batoników energetycznych, aż po słone przekąski i kawę - tego lepiej nie jedz i nie pij po treningu.

Zamiast kupować gotowe napoje, lepiej samodzielne przygotuj pyszną, zdrową przekąskę
Zamiast kupować gotowe napoje, lepiej samodzielne przygotuj pyszną, zdrową przekąskę Krystyna BlatkiewiczReporter

- Podczas ćwiczeń zużywamy energię zmagazynowaną w mięśniach (zwaną glikogenem), dlatego ważne jest, aby uzupełnić to źródło, spożywając po treningu produkty bogate w węglowodany. Białko sprzyja regeneracji i odbudowie mięśni. Unikajmy jednak tłuszczu, który spowalnia metabolizm węglowodanów i białek. Spożywając zbilansowany posiłek, zadbamy o prawidłowe funkcjonowanie naszych mięśni - radzi w rozmowie z brytyjskim magazynem "Elle" londyńska lekarka dr Francesca Jackson-Spence.

Polecane przez specjalistkę produkty to pełnoziarniste kasze i makarony, nabiał, chude mięso, ryby oraz warzywa strączkowe.

Wiemy już, co jeść po wysiłku fizycznym. Pozostaje jednak pytanie, czego lepiej unikać, by ów wysiłek nie poszedł na marne? Odpowiedź nie jest oczywista. Z całą pewnością powinniśmy zwracać uwagę na etykiety gotowych produktów. Dobrym przykładem są białkowe koktajle lansowane jako zdrowa potreningowa przekąska.

- Koktajl proteinowy jest jednym z moich ulubionych posiłków po ćwiczeniach, zwłaszcza siłowych. Wspaniale odżywia ciało i zapewnia niezbędną dawkę witamin i białka. Uważaj jednak na słodzone koktajle - prócz cukru mogą zawierać chemiczne substancje i wypełniacze - przestrzega specjalistka z zakresu dietetyki i zdrowia, Amy Wright.

Zamiast kupowania gotowych napojów, poleca ona samodzielne przygotowanie zdrowej i pożywnej przekąski. Wystarczy zmiksować banana, otręby owsiane, truskawki i szklankę mleka roślinnego, np. migdałowego.

Podobna zasada obowiązuje w przypadku popularnych batoników energetycznych.

- Chociaż niektóre batony białkowe mogą być wygodną opcją, unikaj ultraprzetworzonych produktów z długą listą składników. Pamiętaj, że jeśli nie rozpoznasz jakiegoś składnika, twoje ciało też go nie rozpozna i nie przyswoi - wyjaśnia Wright.

Sugeruje ona unikać zwłaszcza batonów zawierających sztuczne słodziki (takie jak aspartam) oraz rafinowany cukier.

- Równie wygodną, ale dużo zdrowszą alternatywą może być banan lub jagody z garścią orzechów - dodaje.

Zmęczenie, którego doświadczamy po intensywnej aktywności fizycznej, powoduje, że chętnie sięgamy wówczas po filiżankę natychmiast stawiającej na nogi kawy. Lepiej jednak aromatyczną małą czarną wypić przed treningiem.

- Napoje zawierające kofeinę, takie jak kawa, mogą być zastrzykiem energii przed ćwiczeniami, poprawiając naszą wydajność. Po treningu kawa jest jednak niewskazana. Kofeina może bowiem odwodnić ciało. Podnosi ona również poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Choć jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jego nadmiar zwiększa stan zapalny, podwyższa ryzyko problemów sercowo-naczyniowych oraz może zaburzyć funkcjonowanie układu hormonalnego - przestrzega Wright. I dodaje, że najbezpieczniej jest pić wówczas wodę.

Innym często popełnianym błędem jest jedzenie po treningu smażonych i słonych potraw.

- Tłuste i słone pokarmy to bardzo zły wybór. Wysoka zawartość tłuszczu może spowolnić proces trawienia i sprawić, że poczujemy się ospali, zamiast cieszyć się efektami aktywności w postaci endorfin - zauważa ekspertka - Apetyt na słone pokarmy jest naturalny, gdyż w czasie pocenia się tracimy wodę i potas. Ważne jest, aby pamiętać, że ćwiczenia obciążają ciało, dlatego powinniśmy dążyć do spożywania po treningu posiłku zawierającego składniki odżywcze, które pozwolą nam się zregenerować - tłumaczy.

Zamiast smażonych w głębokim tłuszczu i obficie posypanych solą frytek, po solidnym treningu zjedzmy więc odpowiednio zbilansowany posiłek. Powinien on zawierać porcję białka, które znajdziemy np. w upieczonym mięsie kurczaka albo ryby, a także węglowodany złożone - ich bogatym źródłem będzie gotowany brązowy ryż lub kasza bulgur. Całość niech uzupełnią grillowane warzywa, takie jak marchew, cukinia, bakłażan czy bataty. Tak skomponowane danie, jak mówi Wright, "jest świetnym sposobem na uzupełnienie utraconych podczas wysiłku składników oraz dostarczenie ciału energii i siły na długi czas".

Hybryda czy hybryda plug in?
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas