Czosnek: Jak go wykorzystać? Nietypowe zastosowania

Czosnek to prawdziwy lider wśród naturalnych specyfików, skądinąd nie bez przyczyny - obok imbiru, cytryny, dzikiej róży czy kozieradki - uznawany za jeden z najskuteczniejszych naturalnych antybiotyków. Jego właściwości nie sprowadzają się jednak tylko do zdolności niszczenia bakterii, a tym samym wzmocnienia ochrony przed przeziębieniem, infekcjami czy grypą. Zawarte w ząbkach czosnku substancje biologicznie czynne sprawiają, że skutecznie pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cukru we krwi; znacznie podkręca metabolizm i przyspiesza utratę zbędnych kilogramów; poprawia też wygląd skóry i chroni nerki. Można go również śmiało wykorzystać w uprawie kwiatów i do przepędzenia szkodników z ogrodu. Wspiera m.in. bujny wzrost storczyków, nie znoszą go też przędziorki czy mszyce. Jakie są jeszcze inne ciekawe zastosowania czosnku? Dlaczego warto pić wodę i mleko z jego dodatkiem? Podpowiadamy.

article cover
©123RF/PICSEL

Mleko z czosnkiem - najlepsze na grypę

Czosnek niszczy bakterie
©123RF/PICSEL

Czosnek to prawdziwa kopalnia związków i substancji biologicznie czynnych, które posiadają rozmaite właściwości zdrowotne, a tym samym fenomenalnie wpływają na kondycję ludzi i roślin. Na długiej liście widnieją m.in. bogate w siarczki i allicynę olejki eteryczne; cenne flawonoidy, aminokwasy, saponiny, związki śluzowe i - rzecz jasna - niezbędne witaminy i minerały. Z tych ostatnich wymienić warto choćby witaminę C, A, B1, B2 czy PP oraz potas, wapń, magnez, kobalt, chrom czy nikiel. Oczywiście, najlepiej sięgać po czosnek w surowej postaci. Zmiażdżony i dodany do ciepłego mleka skutecznie wspomaga leczenie grypy i infekcji wirusowej, co zresztą potwierdziły przeprowadzone badania. Mikstura udrażnia drogi oddechowe, ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, obniża gorączkę i wzmacnia potliwość, a tym samym przyspiesza rekonwalescencję. Patent z powodzeniem testowały nasze babcie, ale ogromną popularnością cieszy się także obecnie.

Woda z czosnkiem przyspieszy odchudzanie i wesprze mózg

O zaletach picia wody z czosnkiem wspomina się już nieco rzadziej. A szkoda, bo ta prosta mikstura ma wszechstronne działanie i pomaga uporać się z wieloma dolegliwościami. Pita co rano skutecznie przyspiesza procesy metaboliczne i pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Pobudza też do pracy leniwe jelita, zwiększa wydzielanie żółci i zapobiega tworzeniu się dokuczliwych wzdęć. Nadmienić poza tym warto, że stymuluje pracę mózgu i wspiera uwalnianie się serotoniny - kluczowego hormonu (zwanego zresztą "hormonem szczęścia") odpowiedzialnego m. in. za nasz nastrój. Przepis na wodę z czosnkiem jest banalny w wykonaniu. Wystarczy obrać czosnek, zgnieść go nożem lub w prasce i dodać do szklanki wody. (Czosnek najlepiej pozostawić na ok. 10 minut na powietrzu, aby allicyna mogła się uwolnić i zwyczajnie przeniknąć do wody). Na koniec składniki trzeba starannie zmieszać, a gotową miksturę pić po przebudzeniu.

Woda z czosnkiem reguluje ciśnienie tętnicze krwi

Dodaj do wody, szybciej schudniesz
©123RF/PICSEL

Woda z surowym czosnkiem to skuteczne i w pełni naturalne remedium na nadciśnienie tętnicze i zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Jak to możliwe? Czosnek hamuje działanie enzymu ACE, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi. Poza tym bardzo korzystnie wpływa na profil lipidowy - rozrzedza krew i obniża poziom złego cholesterolu LDL.

Woda z czosnkiem to naturalny kosmetyk

Woda z czosnkiem może uchodzić także za naturalny kosmetyk. Zawarte w surowych ząbkach rośliny przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki i hamują powstawanie nowych, a tym samym opóźniają procesy starzenia się organizmu. Regularne picie mikstury doskonale wpływa na skórę i kondycję naczyń krwionośnych. Nawilża i ujędrnia tą pierwszą oraz uelastycznia te ostatnie. (M.in. zapobiega powstawaniu żylaków i pajączków).

Woda z ogórków i czosnek na pasożyty

Medycyna naturalna od wieków wykorzystuje czosnek w walce z pasożytami; takimi jak owsiki, glisty czy nawet tasiemce. By pozbyć się wszystkich wymienionych, stosuje się kurację na bazie wody z kiszonych ogórków i surowego czosnku. Mikstura jest prosta w wykonaniu. 10 zmiażdżonych ząbków czosnku należy umieścić w litrowym słoiku, zalać wodą z kiszonych ogórków i odstawić na dziesięć dni w ciemne, chłodne miejsce. Po tym czasie miksturę trzeba przecedzić. Aby kuracja przyniosła pożądane rezultaty, trzeba stosować ją z przerwą przez trzy tygodnie. (Przez tydzień pić miksturę, potem tydzień przerwy i ponownie pić ją przez siedem dni). Zalecana dawka w przypadku dorosłych to 10 ml preparatu podawanego raz dziennie, a w przypadku dzieci - 5 ml podawanych raz dziennie.

Czosnek na bujne kwitnienie storczyków

Czosnek posłuży jako nawóz
©123RF/PICSEL

Czosnek jednocześnie fenomenalnie wpływa na zdrowie człowieka jak i wspiera dorodny wzrost roślin. Zawarte w tym naturalnym antybiotyku związki pobudzają okazy do bujnego kwitnienia i zabezpieczają je przed rozwojem chorób grzybowych. Odżywkę na bazie czosnku kochają m.in. storczyki. Stosować ją warto, bo pozwala uzyskać pożądane rezultaty i jest banalna w przygotowaniu. Wystarczy zagotować litr wody i starannie ją wystudzić. Gdy będzie już letnia, trzeba wrzucić do niej trzy ząbki czosnku, zasłonić naczynie i odstawić na dobę. Gotową miksturą storczyka wystarczy podlewać regularnie. Z pewnością szybko wyrośnie i będzie obsypany kwiatami.

Wyciąg z czosnku przeciw szkodnikom

Na bazie czosnku można też przygotować wyciąg, który skutecznie poradzi sobie z mszycami, przędziorkami czy mączlikami, a także z chorobami bakteryjnymi i grzybowymi. 200 gram czosnku należy drobno posiekać lub zmielić i zalać 10 litrami wody. Następnie całość wymieszać i odstawić na 24 godziny. Po tym czasie wystarczy przecedzić przez sito i przelać do opryskiwacza. Wyciąg należy zużyć od razu, gdyż nie jest trwały. Można nim spryskać obficie rośliny ogrodowe i doniczkowe zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Zabieg należy powtórzyć kilkakrotnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas