Cztery sposoby na zatkany zlew

Zatkany zlew to prawdziwa zmora każdej kuchni. Efektem jest nie tylko cofająca się i zalegająca woda, ale też brudny osad, a przede wszystkim nieprzyjemny zapach wydobywający się z rur. W takiej sytuacji często używamy silnych chemicznych środków, które jednak mogą uszkodzić rury, lub dzwonimy po hydraulika. Na szczęście istnieją proste, skuteczne i tanie metody. Składniki do przygotowania udrażniającej mikstury najprawdopodobniej masz w domu. Poznaj cztery niezawodne sposoby na zatkany zlew.

Jak łatwo udrożnić zlew?
Jak łatwo udrożnić zlew? ©123RF/PICSEL
Domowy sposób na zatkane rury - jak je udrożnić?Interia DIY

Sposoby na zatkany zlew – soda oczyszczona

Użyj sody
©123RF/PICSEL

Jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych metod jest użycie sody oczyszczonej. Pół szklanki substancji wystarczy wsypać do odpływu, a następnie zalać dużą ilością wrzącej wody. Po 15 minutach zlew wystarczy opłukać i sprawdzić efekt. Jeśli nie jest zadowalający, czynność trzeba powtórzyć. Warto wiedzieć, że soda ma silne działanie wybielające i pochłaniające zapachy. Dodatkowym skutkiem zabiegu będzie więc pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z rur. Sodą możemy też wyczyścić osady na zlewie i przywrócić mu dawny blask.

Sposoby na zatkany zlew – ocet

Przepychaczka do zlewu
©123RF/PICSEL

Inną skuteczną metodą udrażniającą zatkany odpływ jest użycie octu. Szklankę płynu wystarczy wlać do zlewu i szczelnie zatkać go korkiem na 30 minut. Po tym czasie do odpływu powinno się wlać przynajmniej litr wrzącej wody.

Sposoby na zatkany zlew – przepychaczka

Zatkany zlew udrożnimy także za pomocą gumowej przepychaczki. Należy szczelnie nałożyć ją na otwór przelewowy w umywalce (przytrzymać drugą ręką), a następnie energicznie pompować. Dzięki temu zator przemieści się w górę lub w dół odpływu – będziemy mogli go wyrzucić lub trafi do grubszych rur i spłynie do kanalizacji.

Sposoby na zatkany zlew – sprężyna kanalizacyjna

Rozkręcenie syfonu
©123RF/PICSEL

Jeśli wszystkie sposoby zawodzą, pozostaje nam użycie sprężyny kanalizacyjnej, tzw. żmijki. Jest to elastyczny drut owinięty sprężyną i zakończony szpicem. Na jego drugim końcu jest korba – kręcąc nią, sprężyna „wwierca się” w odpływ coraz głębiej i skutecznie go przepycha. Żmijka jest niezastąpiona, gdy zatkają się rury znajdujące się nieco głębiej w odpływie. Zanim jednak jej użyjemy, musimy zdemontować syfon.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas