Czy dzieci mogą sprzedawać lemoniadę latem? Oto, co mówi prawo
Oprac.: Gabriela Kurcz
Latem spotykamy coraz więcej dzieci sprzedających lemoniadę przy ulicy lub przed posesją rodziców. Większość z nas z sympatią podchodzi do tego tego aktywności i kupuje napój od małych sprzedawców. Czy taka działalność jest jednak legalna w Polsce? Czy wymaga pozwolenia?
Dzieci sprzedające na ulicy lub przed domem własnoręcznie zrobioną lemoniadę? Taki obrazek kojarzył nam się latami głównie ze starymi zdjęciami z okresu PRL-u lub amerykańskimi filmami o przedsiębiorczych dzieciakach. W ostatnich latach w naszym kraju przybywa jednak takich, budzących sympatię inicjatyw. Dzieci sprzedają domową lemoniadę nie tylko podczas szkolnych festynów czy akcji charytatywnych, ale także w celach czysto zarobkowych. Zwykle nie są to duże kwoty - mali przedsiębiorcy za kubek orzeźwiającego napoju chcą zwykle 5-10 złotych, zdarzają się też ceny "co łaska". Pytanie jedna, czy taki biznes jest legalny?
W sieci nie brakuje wpisów poddających w wątpliwość tę formę zarobku. Internauci zauważają, że dzieci sprzedają produkt spożywczy, więc mogą być poddane kontroli sanepidu. Z oczywistych względów nie mogą wydawać paragonów czy rozliczyć działalności, więc pracują niejako "na lewo". Część dzieciaków nie ma również 13 lat - nie mogą więc one zajmować się handlem. Co na to polskie prawo?
Czy dzieci w Polsce mogą sprzedawać lemoniadę?
W naszym kraju obowiązuje również przepis, mówiący o tym, że dziecko poniżej 13. roku życia nie posiada tzw. zdolności do czynności prawnych, więc nie powinno parać się handlem. Z drugiej strony przepis ten nie mówi nic o kwotach transakcji - skoro dziecko może kupić drobne rzeczy w sklepie, to według wielu osób, może również je sprzedać. Zarówno straż miejska, policja czy sanepid zamykają więc oczy na tę letnią działalność.
Czy dzieci mogą sprzedawać lemoniadę bez pozwolenia?
Ta kwestia również nie została uregulowana. Wiele wskazuje jednak na to, że jeśli dzieci są bezpieczne i mają pozwolenie rodziców na sprzedaż lemoniady, to sanepid czy straż miejsca nie powinny się nimi interesować. Dziennikarze portalu naTemat poprosili nawet o komentarz w tej sprawie radcę prawnego, który stwierdził, że “przy tak niewielkiej skali nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej czy używać kas fiskalnych”.
Wszystko wskazuje więc na to, że prawo nie reguluje w żaden sposób sprzedaży lemoniady czy innych produktów spożywczych przez dzieci - pod warunkiem, że rodzice wiedzą o ich niewielkiej działalności, a mali sprzedawcy są bezpieczni i zaopiekowani.
Domowa lemoniada ma mnóstwo zalet - jest stosunkowo zdrowa (można przyrządzić ją bez cukru lub użyć innego zdrowszego słodzika), świetnie orzeźwia i chłodzi. Jest też wyjątkowo prosta i szybka w przygotowaniu:
Dwa sprawdzone przepisy na letnią lemoniadę:
Orzeźwiająca lemoniada z cytryną i pomarańczą
Przygotowanie:
1. Cytryny, limonkę i pomarańcze umyj i przekrój na połówki.
2. Ukrój kilka plasterków owoców, włóż do dzbanka i zasyp cukrem.
3.Wyciśnij sok z owoców, pozbądź się pestek i miąższu.
4. Sok przelej do dzbanka z owocami. Dodaj wodę i wymieszaj. Dodaj listki mięty i lód.
Lemoniada ogórkowa
1. Wrzuć do dzbanka z wodą plasterki cytryny oraz trzech ogórków.
2. Jeden ogórek zetrzyj na tarce i dodaj do lemoniady.
3. Napój wstaw do lodówki na około 30 min, a następnie przecedź przez sito.
4. Do gotowej lemoniady dodaj lód i rozmaryn.
Smacznego!
Zobacz również: