Czym jest friendzone i jak go unikać?
Friendzone w tłumaczeniu na język polski oznacza po prostu strefę przyjaźni. Ale nie chodzi tutaj o szczerą, opartą na w pełni zdrowych stosunkach przyjaźń. Friendzone odnosi się do relacji między dwojgiem ludzi, w której jedna z osób darzy nieodwzajemnioną miłością tę drugą. Może zacząć się w okresie dzieciństwa czy szkoły podstawowej i trwać nawet kilkanaście lat. Jakie pułapki pociąga za sobą to uczucie? W jaki sposób można przerwać toksyczną relację? Podpowiadamy.
Kogo dotyczy friendzone?
Badania potwierdzają, że friendzone znacznie częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Chłopak zakochuje się w dziewczynie i dąży do zbudowania stałego związku, jednak ona nie odwzajemnia jego uczuć i traktuje wyłącznie jak przyjaciela. W pułapkę wpaść bardzo łatwo, bo strefa przyjaźni zaczyna się bardzo niewinnie. Początkowo relacja polega na wspólnym spędzaniu czasu, zabawie, rozmowach, wyjściu do kina czy rowerowych przejażdżkach. Partnerzy z każdym rokiem poznają się coraz lepiej, nie mają przed sobą tajemnic i dzielą się między sobą wszystkim tym, czego doświadczają. Dla obu stron to ważna i ciekawa relacja, ale po pewnym czasie jedna z osób zaczyna darzyć tę drugą znacznie silniejszym uczuciem niż zwyczajna sympatia.
Jak nie wpaść w friendzone?
Przyjaźnisz się z chłopakiem już od dłuższego czasu, a może nawet od dziecka, ale zaczynasz dostrzegać, że zwykła kumpelska relacja przeradza się w poważne uczucie, a wcale tego nie chcesz? Bądź czujna, bo być może wpadliście w friendzone! A może jest na odwrót? I to ty od pewnego czasu darzysz swojego przyjaciela głębszym uczuciem i chcesz, by został twoim chłopakiem, a nie tylko przyjacielem? Jeśli nie chcesz, abyście oboje wpadli w friendzone, przeczytaj poniższe wskazówki dotyczące strefy przyjaźni.
Bądź szczera!
Jeśli masz kolegę, z którym się przyjaźnicie, zwierzacie się sobie, spędzacie ze sobą mnóstwo czasu, wspaniale się dogadujecie i nie chcesz psuć tej relacji, postaw sprawę jasno i od razu zapewnij, że jest on dla ciebie wyłącznie najlepszym kolegą. Powiedz mu wprost, bez owijania w bawełnę, że twoja sympatia względem niego nigdy nie przerodzi się w coś więcej. Jednocześnie podkreśl, że bardzo cenisz sobie to, co was łączy i bardzo doceniasz waszą przyjaźń, ale na niej chcesz poprzestać. Sama też z pewnością chciałabyś wiedzieć, na co możesz liczyć ze strony kolegi czy przyjaciela, aby później nie przeżywać rozczarowań.
Poznaj przyjaciela ze swoim chłopakiem
Nie ukrywaj przed przyjacielem, że w twoim życiu pojawił się ktoś, kogo kochasz. Pozwól, aby się poznali. Jeśli przyjaciel przekona się, że kogoś masz, z pewnością nie będzie próbował "poczuć do ciebie czegoś więcej". Oczywiście, nad uczuciami nie da się w pełni panować, ale wiedza o tym, że zależy ci na kimś innym, może zmniejszyć jego zaangażowanie.
Zachowaj umiar
To, że świetnie się dogadujecie, nie oznacza, że masz bez zastanowienia zmieniać przy przyjacielu spodnie czy bluzkę. Kumpel, nawet taki, który zna cię od dziecka, nie musi wiedzieć, jak wyglądasz w bieliźnie lub bez. Nie musisz także wtajemniczać go we wszystkie swoje rodzinne sprawy i za każdym razem wypłakiwać mu się w kołnierz. Złap dystans, by relacja nie poszła w złym kierunku, jeśli faktycznie tego nie chcesz. Spędzaj czas z koleżankami, rodzeństwem, mamą. Otaczaj się także innymi ludźmi. Nie uzależniaj się od jednej osoby.
Jak skończyć friendzone?
Najprostszym i przynoszącym natychmiastowy skutek sposobem jest ucięcie niepokojących zachowań. Bądź szczera i postaw sprawę jasno. Ponadto, jeśli zauważysz, że kumpel wysyła ci sygnały świadczące o jego większym zaangażowaniu, zdobądź się na rozmowę, wyjaśnij mu, kim dla ciebie jest oraz ucinaj wszelkie spekulacje.
Pamiętaj, że jeśli nie chcesz wpaść w friendzone lub gdy chcesz z niej wyjść, nie flirtuj i nie kokietuj. Takie zachowanie da przyjacielowi nadzieję, że może liczyć na coś więcej i między wami może pojawić się uczucie.