Czym polerować szyby, żeby nie zaparowały i jak uniknąć smug?

Zbliżające się Boże Narodzenie wywołuje wciąż odwieczne pytanie: czy trzeba myć okna na święta? Oczywiście, niektórzy uważają to za zbędną czynność i niepotrzebne wychładzanie mieszkania, ale jednak warto wypolerować szyby na błysk. Dlaczego? Wszystko ze względu na fakt, że zimą promieni słonecznych jest jak na lekarstwo, a zgromadzone na szybach osady i brud tylko pogarszają sytuację. Aby uniknąć obecności smug podczas mycia okien, warto zapamiętać kilka cennych wskazówek. Podpowiemy też, jak uniknąć zaparowanych szyb!

Czy zimą trzeba myć okna? Tak, bo wtedy łatwiej wpuścić promienie słoneczne do pomieszczeń
Czy zimą trzeba myć okna? Tak, bo wtedy łatwiej wpuścić promienie słoneczne do pomieszczeń123RF/PICSEL

Wybierz odpowiednią porę na mycie!

Chcesz cieszyć się czystymi i pozbawionymi smug oknami? Koniecznie musisz znaleźć idealną porę dnia na mycie! Trzeba unikać przede wszystkim słonecznych dni - padające na szyby promienie słoneczne będą tworzyły smugi. Ale z drugiej strony, nie wolno zostawiać pucowania okien na mróz. Nie dość, że wychłodzimy mieszkanie, to krople zgromadzone na szybie mogą zamarznąć i tworzyć brudne krople na ich powierzchni.

Kiedy najlepiej myć okna i szyby na zewnątrz? Najlepiej, aby było to w ciągu jasnego, ale nie upalnego dnia. Na szczęście, przed Bożym Narodzeniem łatwiej taki termin znaleźć, ale i tak warto uważać, żeby nie wpuszczać do pomieszczeń zimnych podmuchów powietrza.

Brak smug? Ważne są akcesoria!

Zastanawiasz się, czym myć szyby, aby na pewno były pozbawione smug, zacieków i brudu? Często ulegamy producentom różnego rodzaju akcesoriów i wierzymy w ich obietnice, przez co znacząco nadwyrężamy domowy budżet. Ich użycie jest na pewno przydatne, ale przed ich zakupem warto sięgnąć po tańsze rozwiązania. Wystarczy nabyć ściereczkę z mikrofibry, która zbudowana jest z małych włókien - one z łatwością zbierają brud, więc wtedy możemy zrezygnować z detergentów! Najlepiej zaopatrzyć się w dwie sztuki: drugą, suchą, można z łatwością wypolerować szyby na błysk!

A co zrobić, jeśli akurat pod ręką nie mamy mikrofibry? W jej zastępstwie warto sięgnąć po nylonowe rajstopy! To metoda znana od dawna, ale przez gospodynie młodszej generacji praktycznie już zapomniana.

Sprytne detergenty do zadań specjalnych

Gliceryna nie tylko nadaje się do tworzenia domowego mydła, ale także pomoże usunąć smugi
Gliceryna nie tylko nadaje się do tworzenia domowego mydła, ale także pomoże usunąć smugi123RF/PICSEL

Jeśli zastanawiasz się, czym szybko umyć okna, by nie powstały smugi, a polerowanie szyb na błysk nie było żmudne, warto zmienić swoje przyzwyczajenia w wyborze detergentów. Choć asortyment jest nader szeroki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować znane naszym mamom i babciom patenty. Jednym z nich jest użycie gliceryny! Wystarczy zaopatrzyć się w aptece w małą buteleczkę, a produkt posłuży nam na długo. Do miski z wodą potrzebną do mycia należy dodać wyłącznie kilkanaście kropel (ok. łyżki) gliceryny. To właśnie ona tworzy na szybach filtr, który zapobiega nie tylko osiadaniu brudu i kurzu, ale także ułatwia polerowanie, za to utrudnia tworzenie się nieestetycznych smug.

Jeśli akurat gliceryny nie mamy pod ręką, a wizyta w aptece nie jest możliwa, można zastąpić ją płynem do płukania tkanin albo... zimowym płynem do spryskiwaczy!

Zaparowane szyby? Z łatwością pozbędziesz się problemu!

Zaparowane szyby? Ten problem najczęściej pojawia się w łazience i dotyczy przede wszystkim lustra. Dzieje się tak, ponieważ na ochłodzonej tafli szkła pojawia się para wodna powstała w wyniku brania prysznica albo kąpieli. Oczywiście, można ją zetrzeć ręką albo ręcznikiem papierowym, ale można również skutecznie zapobiegać temu nie zawsze pożądanemu zjawiskowi. Co należy zrobić?

Przede wszystkim sięgnąć już po znaną nam glicerynę! Filtr, który utworzy się podczas mycia, nie tylko pomoże pozbyć się zanieczyszczeń i smug, ale uchroni taflę od osiadania pary. Jeśli akurat nie mamy jej pod ręką, to także nie powinniśmy się przejmować! Ocet skutecznie ją zastąpi! Wystarczy niewielką ilość wymieszać z wodą, umyć lustro i wypolerować do sucha. Można także ten naturalny specyfik przelać do buteleczki ze spryskiwaczem i za jej pomocą pokryć lustro. Choć zapach octu może odstręczać wielu, to nie trzeba się przejmować - szybko się ulotni.

Jeśli i ten specyfik nas nie przekonuje, można sięgnąć po... piankę do golenia! Wystarczy nią pokryć całą powierzchnie szyby, a następnie wypolerować ręcznikiem papierowym lustro.

Warto przypomnieć, że zaparowane szyby nie znikną na zawsze, ale na kilka dni będziemy mieć od nich spokój.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas