Dlaczego pękają pięty? Często doprowadzamy do tego na własne życzenie

Skóra na piętach, obciążona każdego dnia dużym naciskiem, staje się podatna na pękanie i uszkodzenia. Początkowo bywa to traktowane głównie jako problem natury estetycznej. Z czasem jednak mogą powstać głębokie pęknięcia i rany, powodujące dyskomfort, ból i problemy z chodzeniem. Jak się przed tym uchronić? Przede wszystkim – poznaj przyczyny. Często wynikają one z naszych zaniedbań.

Skąd biorą się pęknięcia na piętach? Przyczyny nie zawsze są oczywiste
Skąd biorą się pęknięcia na piętach? Przyczyny nie zawsze są oczywiste123RF/PICSEL

Charakterystyka skóry na stopach

O ile dużą wagę przykładamy np. do pielęgnacji twarzy, o tyle skóra stóp bywa traktowana po macoszemu. Nie powinno tak być, ponieważ to właśnie ta część dźwiga ciężar całego ciała każdego dnia. Ponadto wymaga specyficznej troski, ponieważ skóra na piętach różni się od innych partii organizmu.

W celu ochrony stóp przed urazami skóra w tym obszarze jest znacznie grubsza, co przekłada się zarazem na mniejszą elastyczność. Ciągłe narażenie na tarcie, ucisk i zmiany temperatury sprawiają, że ma niższą zdolność do szybkiej regeneracji. Staje się również bardziej podatna na wysuszenie przez mniejszą ilość gruczołów łojowych.

Domowy sposób na popękane piętyInteria DIY

Dlaczego pękają pięty? Winne nadmierne wysuszenie skóry

Niedostateczne nawilżenie sprawia, że skóra na piętach staje się szorstka. Za ten stan odpowiada kilka czynników, które często nakładają się na siebie. Być może nie zapewniamy organizmowi odpowiedniego nawodnienia, spożywając zbyt małą ilość wody. Te niedostatki bardzo szybko widać na skórze — nie tylko w rejonie stóp. O nawilżenie trzeba dbać także z zewnątrz, stosując w codziennej pielęgnacji kremy nawilżające. Sucha skóra na piętach może być też objawem niedoboru witaminy A.

Częsty błąd w pielęgnacji stóp

Ścieranie martwego naskórka wydaje się być właściwą drogą w uzyskaniu miękkich i gładkich pięt. Jest w tym racja, o ile nie przesadzamy. Zbyt gwałtowne i zbyt częste ścieranie skóry pięt zaburza naturalne procesy wytwarzania nowych komórek skóry. Rezultatem jest nadmierne rogowacenie.

Przesada w ścieraniu skóry na piętach nie jest wskazana
Przesada w ścieraniu skóry na piętach nie jest wskazana123RF/PICSEL

Obuwie a stan skóry

Niewłaściwie dobrane buty również rzutują na kondycję skóry na stopach. Kierujmy się nie tylko względami estetycznymi czy najnowszymi trendami. Obuwie wykonane z materiałów, które nie przepuszczają powietrza, może zwiększać ryzyko uszkodzeń skóry na pietach. Tak samo źle wpływają buty zbyt ciasne oraz z cienką podeszwą, która nie zapewnia właściwej amortyzacji podczas chodzenia. Częste noszenie wysokich obcasów również może skutkować pogorszeniem się stanu pięt.

Pękające pięty jako objaw choroby

Nadmierna masa ciała wywołuje dodatkowe obciążenie stóp, co sprzyja powstawaniu pęknięć w okolicach pięt. Często borykają się z tym problemem osoby dotknięte nadwagą i otyłością. Kłopoty ze skórą na stopach bywają również objawem niedoczynności tarczycy, cukrzycy i zaburzeń krążenia. Niejednokrotnie są związane z problemami dermatologicznymi, np. łuszczycą.

Nigdy nie ignoruj tego sygnału

Nie zaliczasz się do fanów sandałów, więc widoczne zgrubienia na piętach nie wydają ci się dużym problemem? Niesłusznie. Pozostawione same sobie pęknięcia mogą zamienić się w rany, stwarzające dogodne warunki dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów, a w dalszej perspektywie — infekcji bakteryjnych i grzybiczych.

Przewlekłe uszkodzenia prowadzą także do stanów zapalnych, które wymagają profesjonalnego leczenia dermatologicznego. W końcu pojawią się uczucie pieczenia i ból, które będą ograniczać codzienne funkcjonowanie i obniżać jakość życia.

Domowy sposób na pękające pięty. Skóra będzie jak nowa

Zadbaj o pięty domowym sposobem
Zadbaj o pięty domowym sposobem123RF/PICSEL

Domową kurację bez trudu i bez dużych nakładów finansowych przeprowadzisz w zaciszu własnej łazienki. A nawet kuchni, ponieważ to właśnie tam znajdziesz produkty, które posłużą do zrobienia maseczki na pękającą skórę pięt.

Jednego banana rozgnieć widelcem i dodaj łyżkę jogurtu naturalnego. Dokładnie wymieszaj, by uzyskać jednolitą konsystencję. Nakładaj na stopy na kwadrans. Następnie zmyj wodą i zaaplikuj krem nawilżający. Zabieg wykonuj raz-dwa razy w tygodniu, a przywrócisz skórze miękkość i gładkość.