Dom oszalał

O wywracaniu domu do góry nogami mówimy najczęściej, kiedy czegoś szukamy. Ale domy postawione na głowie istnieją naprawdę.

article cover
AFP

Pomysł jest efektem innych poszukiwań - sposobu na wyrażenie idei. Dom ma być symbolem naszych czasów - świata odwróconych wartości i przewrotów, pełnego sprzeczności i zagrożeń takich jak komunizm i terroryzm.

Stojący na głowie, a raczej na dachu dom, którego pomysłodawcą jest Daniel Czapiewski jest częścią Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Wystrój wnętrza nawiązuje do epoki komunizmu, w tym nietypowym budynku prezentowana jest też wystawa malarstwa: Ratujmy ten świat, przedstawiająca minione i aktualne zagrożenia.

Budynek został zaprojektowany przez gdańskiego architekta Stefana Ciecholewskiego. Same fundamenty pochłonęły 200 metrów sześciennych betonu, a budowa trwała cztery razy dłużej i była kilkakrotnie bardziej kosztowna niż postawienie zwyczajnego, drewnianego domu tej wielkości.

Sufity - podłogi są pochylone w dwóch płaszczyznach na co reagują błędniki zwiedzających. Dom przyprawia o zawrót głowy i to dosłownie.

I.G.

Dom na głowie

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas