Drzewo do M2

Bonsai to idealne rozwiązanie dla osób, które nie dysponują ogrodem, w którym mogłyby zasadzić własne, wymarzone drzewo. Wystarczy doniczka i odpowiednia pielęgnacja.

VII Festiwal Kultury Japońskiej w Krasiczynie - wystawa bonsai fot. Jacek Wajda
VII Festiwal Kultury Japońskiej w Krasiczynie - wystawa bonsai fot. Jacek WajdaAgencja FORUM

W Japonii sztuka tworzenia bonsai rozwijała się przez wieki. Początkowo była zarezerwowana wyłącznie dla osób wysoko urodzonych, w XVII w. stała się bardziej powszechna i dostępna. Drzewka bonsai znalazły miejsce w japońskiej sztuce i literaturze i są dziś jednym z symboli tego kraju.

Miniaturyzacja polega na umiejętnym przycinaniu, które powoduje zagęszczanie liści w koronie. Sam proces formowania drzewka trwa kilka lat. Do nadawania kształtu młodych roślin służy także drut.

Najczęściej wybierane gatunki to dęby, jałowce, sosny, cisy, świerki oraz topole, a także wiązy, klony i buki. Wyjątkowo ozdobnym gatunkiem są natomiast pokryte pięknymi kwiatami azalie japońskie.

Istnieje kilkanaście podstawowych form drzewek. Niektóre mają korony "potargane"przez wiatr, inne - bardziej regularne kształty. Są także wyjątkowo oryginalne bonsai, których korzenie oplatają kamień, imitujący skały.

Bonsai - jeśli będziemy o nie odpowiednio dbać - może stać się prawdziwą ozdobą mieszkania. Jedyną wadą japońskiego drzewka jest jego cena... Na zakup najtańszego bonsai trzeba przeznaczyć kilkadziesiąt złotych, najdroższe mogą kosztować nawet ponad 2 tys. zł.

Zanim wybierzemy miniaturowe drzewko do naszego domu, warto obejrzeć kolekcję bonsai w Ogrodzie Japońskim we wrocławskim Parku Szczytnickim.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas