Fiołek wonny ma niesamowite właściwości. Pomaga na anginę i ból gardła
Wiosną, gdy organizm jest wystawiony na działanie bakterii i wirusów, bardzo łatwo o przeziębienie czy anginę. Dlatego warto stymulować odporność i sięgać po domowe preparaty, które pomagają pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny i wspomagają leczenie kaszlu, zapalenia oskrzeli czy wspomnianej już anginy. Takim naturalnym remedium jest syrop z fiołka wonnego. Przełom kwietnia i maja to doskonały moment na zbiory tej bardzo aromatycznej rośliny!
Fiołek wonny wspomaga leczenie anginy i zapalenia oskrzeli
Fiołek wonny to roślina o wielu - często nieoczywistych - zastosowaniach. Poza walorami dekoracyjnymi posiada właściwości zdrowotne. Zawarte w kwiatach, kłączach i liściach związki salicylowe, karotenoidy, saponiny oraz śluzy wspierają leczenie anginy, zapalenia oskrzeli oraz pomagają pozbyć się zalegającej w gardle wydzieliny i łagodzą uporczywy kaszel. Preparaty z fiołkiem wonnym uchodzą także za remedium na problemy skórne. Działają odkażająco, pomagają pozbyć się łupieżu, wspomagają leczenie trądziku oraz świetnie pielęgnują cerę - rozjaśniają ją i zwężają pory. W sklepach zielarskich można nabyć susz, na bazie którego przyrządza się napary i herbatki, ale można także wyczarować samodzielnie z niego zdrowotny syrop. Kwiecień to najlepszy czas na zbieranie kwiatów fiołka wonnego.
Jak przygotować syrop z fiołka wonnego?
Przygotowanie syropu z fiołka wonnego nie należy do trudnych zadań. Trzeba zebrać dziesięć garści kwiatów tej wonnej rośliny, dokładnie oczyścić je wodą, a następnie przemyć spirytusem i umieścić je w szklanym słoju i zalać zimną wodą. Tak przygotowany słoik należy umieścić w lodówce na całą noc. Rano kwiaty należy przecedzić przez sitko, a wodę fiołkową wlać do garnka i dodać do niej 25 dag cukru. Na koniec syrop należy wzbogacić sokiem z jednej cytryny i startą z niej na tarce skórką. Trzeba go też przelać do szklanych pojemniczków bądź butelek. Syropem można wzmacniać herbatę lub dozować po jednej łyżeczce.
Fiołek wonny rośnie szybko i jest łatwy w uprawie
Fiołka wonnego (Viola odorata) spotkać w Polsce nietrudno. Najczęściej porasta leśne polany, zarośla, lasy i łąki. Osiąga niezbyt duże rozmiary, maksymalnie do 10 centymetrów. Jego śliczne - najczęściej niebieskie bądź fioletowe kwiatuszki - o nieco sercowatym kształcie, które są znakiem rozpoznawczym rośliny, tworzą piękne rozetki. Fiołek wonny najpiękniej prezentuje się wiosną, zakwita w marcu bądź w kwietniu. Jesienią może powtórzyć kwitnienie. Szybko się rozrasta. W uprawach ogrodowych fiołek wonny preferuje stanowiska półcieniste z próchniczą i przepuszczalną glebą. Najgroźniejsza jest dla niego susza, ale zaszkodzi mu też nadmiar wody. Fiołek bardzo łatwo się rozmnaża. Można to zrobić na dwa sposoby - poprzez wysiew nasion lub poprzez podział dorosłych egzemplarzy. Ślicznie prezentuje się w ogrodzie, warto tworzyć z fiołków łąki kwietnie i dekorować nimi zakątki i skalniaki.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl