Gęste łodygi i kaskady nowych kwiatów. Złote zasady uprawy surfinii

Surfinia, która jest tak powszechnie spotykana zarówno w miastach, jak i na wsiach, intensywnie walczy z pelargonią o miano "królowej balkonów". Jej popularność nie słabnie, a prostota uprawy sprawia, że nie trzeba się wiele napracować, aby kaskady kwiatów nie tylko przyciągały oko, ale także wzbudzały zazdrość wśród przechodniów. Co zrobić, aby surfinia rosła jak najpiękniej?

Surfinia rozrasta się bardzo szybko, ale potrzebuje do tego pomocy
Surfinia rozrasta się bardzo szybko, ale potrzebuje do tego pomocy123RF/PICSEL

Petunia vs. surfinia

Surfinia czy petunia? Okazuje się, że nazwa rośliny może sprawiać dla hodowców problem. W takim razie, jak nazywają się przepiękne kwiaty, które dumnie prezentują się na naszych balkonach? Odpowiedź jest banalna, ponieważ surfinia jest po prostu odmianą petunii, która może mieć różne kolory płatków: od białych, przez bordowe, czerwone, niebieskie, fioletowe, a nawet dwubarwne. Jedno jest jednak pewne, aby surfinia rosła na medal potrzebuje kilku warunków - inaczej zmarnieje i będzie straszyła balkon, a jego właściciela przyprawiała o rozczarowanie.

Surfinia: Wymagania

Podobnie, jak w przypadku pelargonii, surfinia wymaga ogromnej dawki promieni słonecznych, które sprawiają, że roślina tworzy dekoracyjne kwiaty. Jeśli jest taka możliwość, roślinę warto umieścić w takim miejscu osłoniętym od wiatru. Dlaczego? Ponieważ podmuchy mogą połamać bardzo wiotkie i delikatne łodygi surfinii.

Co trzeba jeszcze wiedzieć, zanim surfinia zagości na naszym balkonie? Warto umieścić ją w donicy wraz z żyzną i przepuszczalną ziemią. Dno pojemnika musi mieć dziury odpływowe, ale warto również wykonać warstwę drenażową np. z potłuczonej ceramiki, drobnych kamieni lub z keramzytu.

Surfinia na medal. Co robić?

Odpowiednie stanowisko to tylko połowa sukcesu do tego, aby surfinia rosła jak marzenie. Istotnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest również podlewanie, które z kolei trzeba wykonywać często: warto starać się nie dopuszczać do przesuszenia ziemi, ale równocześnie nie wolno dopuścić do stałego zalewania bryły korzeniowej. Stąd warstwa drenażowa w doniczce z surfinią jest absolutną koniecznością.

Samo podlewanie surfinii nie wystarczy, aby rosła pięknie i nie atakowały ją choroby pasożytnicze oraz grzybowe. Istotne jest także nawożenie egzemplarzy znajdujących się na naszych balkonach. Można sięgnąć po odżywki, które są dostępne w sklepach ogrodniczych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby do tego celu wykorzystać domowe nawozy, które nadają się do roślin ozdobnych. Co warto mieć na uwadze podczas nawożenia surfinii?

Jak działa nawóz z banana na surfinie?
Jak działa nawóz z banana na surfinie?123RF/PICSEL

Dobrym pomysłem jest stworzenie nawozu z banana (skórkę z owocu zalać litrem wody i odstawić) albo mieszanki z liścia laurowego (do litra wody dodać pięć liści laurowych, a następnie całość zblendować). Domowe nawozy do surfinii można stosować raz na dwa tygodnie, aby nie tylko wzmocnić roślinę, ale także po to, by pobudzić kwitnienie.

Surfinia marnieje? Co robić?

Surfinia marnieje w oczach? W takim razie napewniej popełniliśmy jeden z błędów uprawowych. Najpierw trzeba sprawdzić, czy surfnia ma odpowiednią dawkę promieni słonecznych. Jeśli tak, to drugą przyczyną może być zalanie bryły korzeniowej. Jak w takim wypadku radzić sobie z przelaną surfinią? Wystarczy wymienić jej ziemię i przesuszyć przez kilka dni, a później cieszyć się nowymi kwiatami i łodygami surfinii.

Warto wyrobić sobie również nawyk usuwania przekwitnietych kwiatów, liści oraz martwych pędów. To spowoduje, że surfinia może intensywniej kwitnąć.

Polecamy także: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas