Hoja: Szybko rośnie i bujnie kwitnie. Oto zasady jej uprawy

Hoja szybko stała się przebojem wśród roślin doniczkowych uprawianych w domach. Jej nietuzinkowa uroda sprawia, że może śmiało konkurować z uwielbianym storczykiem. Uwagę przykuwają zwłaszcza kwiaty hoi w kształcie gwiazdek, które tworzą piękne kwiatostany oraz okazałe lancetowate liście. Hoja pięknie i szybko rośnie w doniczkach, jeśli spełni się kilka kryteriów i dostosuje się do jej wymagań. Kluczowe jest przede wszystkim stanowisko oraz gleba, w której rośnie. Oto kilka ciekawostek związanych z domową uprawą hoi i pochłaniających toksyny zdolności, które posiada.

Hoja szybko rośnie i bujnie kwitnie
Hoja szybko rośnie i bujnie kwitnie123RF/PICSEL

Jak uprawiać hoję w doniczce?

Hoja przyjmuje rozmaite barwy
Hoja przyjmuje rozmaite barwy123RF/PICSEL

Hoja naturalnie porasta deszczowe lasy Australii oraz Chin, Wietnamu czy Malezji. Nazwa rośliny obejmuje ponad 200 gatunków. Pnącza hoi osiągają nawet kilka metrów długości, ale największym atutem rośliny są śliczne kwiaty w kształcie gwiazdek; tworzące imponujące kwiatostany i wydzielające słodki nektar oraz długie skórzaste liście. Najpopularniejsze odmiany to hoja różowa (Hoya carnosa) o długich ciemnozielonych liściach pokrytych jasnymi cętkami oraz hoja piękna (Hoya bella) z jasnozielonymi nieco mniejszymi ostro zakończonymi liśćmi. Dzięki swojemu nietuzinkowemu wyglądowi hoja szybko skradła serca miłośników roślin. Chętnie uprawiania jest w doniczkach. Na co trzeba zwrócić w domowej uprawie?

Gleba, na której rośnie hoja, powinna być przepuszczalna

Kluczowym elementem w uprawie hoi jest podłoże. Powinno być przepuszczalne i mieć zdolność do gromadzenia wody. Hoja świetnie sprawdzi się także w uprawie hydroponicznej. Zwykła gleba ogrodowa w przypadku hoi się nie sprawdzi. Warto postawić na mieszankę kompostu, piasku i kory drzewnej. Ziemia, w której rośnie, powinna być bogata w wapń i azot.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Hoja nie znosi przeciągów

Kwiaty hoi tworzą piękne kwiatostany
Kwiaty hoi tworzą piękne kwiatostany123RF/PICSEL

Równie ważne jak gleba jest stanowisko, w którym hoja rośnie. Nie cierpi przeciągów i nadmiernych promieni słonecznych. Te pierwsze prowadzą do żółknięcia i brązowienia liści, z kolei zbyt duża ilość słońca skutkuje pojawieniem się brązowych plam. Gwarantem bujnego kwitnienia rośliny jest stanowisko jasne, ale oddalone od okna; można postawić ją w rogu pokoju. Optymalne dla wzrostu i kwitnienia hoi są temperatury oscylujące między 18 a 23 st. Celsjusza.

Hoja wymaga nawożenia i regularnego podlewania

By hoja bujnie zakwitła w lecie,  w sezonie od kwietnia do sierpnia wymaga regularnego nawożenia preparatami przeznaczonymi do roślin kwitnących wzbogaconymi dużą ilością azotu i wapnia. Zabieg zasilania należy przeprowadzać co dwa-trzy tygodnie, ale nie częściej. Obligatoryjne jest też regularne nawadnianie hoi. Roślinę trzeba podlegać często, ale małymi porcjami. Nadmiar wody w doniczce zaszkodzi roślinie.


Jak przycinać hoję?

Hoję trzeba przycinać ostrożnie
Hoję trzeba przycinać ostrożnie123RF/PICSEL

Hoja szybko rośnie, dlatego jeśli obecna doniczka okazuje się dla niej zbyt mała, roślinę warto przesadzić. Zabieg ten najlepiej przeprowadzić na wiosnę i tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Wymaganym zabiegiem pielęgnacyjnym jest też przycinanie hoi. Pędy rośliny szybko się rozrastają i można to zrobić o każdej porze, ale bardzo umiejętnie. Cięcie powinno przebiegać nad liściem, bo tam wkrótce pojawią się nowe kwiaty. Jeśli te ostatnie rozwiną się na starych szypułkach rośliny, nie należy ich skracać. Zwiędłe kwiaty trzeba odcinać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić szypułek kwiatostanowych. 

Hoja posiada właściwości filtrujące powietrze

Hoje podobnie jak skrzydłokwiaty warto mieć w zasięgu ręki i uprawiać w doniczkach. Posiada właściwości filtrujące powietrze i oczyszcza je z toksyn. Pochłania, np. formaldehyd, który znajduje się w smogu, a także benzen, który działa toksycznie i kancerogennie oraz toluen (poraża układ nerwowy i zaburza działanie układu krążenia. Niestety, hoja ze względu na bardzo intensywny zapach, nie powinna stać w sypialni.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl


INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas