Jak ciąć lawendę na wiosnę? Kiedy przeprowadzić ten zabieg?
Wiosenne cięcie lawendy to zabieg nieodzowny dla obfitego kwitnienia rośliny oraz zwiększenia jej odporności na niekorzystne warunki. Bez tego szybko straci atrakcyjny wygląd, a do tego jej regeneracja stanie się bardzo kłopotliwa. Byłoby szkoda, ponieważ lawenda nie tylko pięknie się prezentuje, ale stanowi także naturalną ochronę przed komarami i mszycami! Sprawdź, jak ciąć lawendę na wiosnę, by w sezonie letnim cieszyć się jej wszystkimi zaletami.
Spis treści:
Co daje przycinanie lawendy na wiosnę?
Umiejętnie przeprowadzone cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów w pielęgnacji lawendy. Dzięki niemu roślina zachowa pożądany przez nas regularny kształt i będzie obficie kwitła przez cały sezon. Pominięcie tej czynności skutkuje przerzedzaniem pędów, osłabieniem i zwiększoną podatnością na choroby. Dodatkowo lawenda po zimie wymaga usunięcia wszystkich uszkodzonych, chorych i martwych części.
Kiedy przycinać lawendę?
Każdy ogrodnik, który decyduje się na uprawę lawendy w swoim ogrodzie, musi pamiętać o tym, że roślina wymaga przycinania wiosną, latem i jesienią. Jednak to wiosenne cięcie okazuje się być najważniejsze. Kiedy je przeprowadzać? Zaplanuj je na drugą połowę marca lub przełom marca i kwietnia. Wybieraj dni ciepłe, suche i słoneczne, by nie narażać lawendy na niesprzyjające warunki.
Zobacz też: Piwonie: Uprawa i pielęgnacja
Jak przyciąć lawendę na wiosnę?
Uniwersalne zasady ogrodnicze mówią, że gałązki lawendy należy skracać o około jedną trzecią długości. Trzeba być precyzyjnym i cięcia dokonywać powyżej nagich części pędów. Unikaj skracania zdrewniałych gałązek, ponieważ w ich przypadku może przynieść to więcej szkody niż pożytku i doprowadzić do usychania. Zachowaj ostrożność, by nie uszkodzić pąków kwiatowych. Co jeszcze trzeba wiedzieć na temat wiosennego przycinania lawendy?
- W przypadku młodych okazów cięcie należy przeprowadzić już w pierwszym roku uprawy, skracając je mniej więcej o połowę. Dzięki temu zagęszczą się i rozkrzewią.
- Podczas cięcia trzeba zachować umiar i nie ścinać lawendy zbyt nisko. Może to narazić roślinę na rozwój groźnych chorób, czego konsekwencją będzie jej obumarcie.
- Technika przycinania ma znaczenie! Poleca się nadawać koronie lawendy lekko zaokrąglony kształt. To nie tylko kwestia estetyki. Dzięki temu manewrowi cała roślina zyskuje równomierny dostęp do światła oraz powietrza. Unikniesz również ryzyka gromadzenia się we wnętrzu krzewu wilgoci, która działa na lawendę zabójczo, powodując gnicie lub rozwój szarej pleśni.
Dlaczego warto mieć lawendę w ogrodzie?
Wielu osobom przywodzi na myśl rozległe pola we francuskiej Prowansji. Namiastkę tego widoku można zafundować sobie we własnym ogrodzie! Najczęściej lawenda kojarzona jest z przyjemnym zapachem oraz drobnymi kwiatami w fioletowym kolorze. Istnieją także odmiany o barwie niebieskiej, białej i różowej. Trudno się dziwić, że lawenda staje się więc bardzo atrakcyjnym wizualnie elementem ogrodu.
Ma jednak inne zalety. Jej aromat odstrasza żarłoczne mszyce oraz komary, które potrafią skutecznie uprzykrzyć życie podczas przebywania na świeżym powietrzu. Za charakterystycznym zapachem nie przepadają również koty, więc w ten sposób możesz uchronić przed nimi swoje rabaty. Lawenda jako roślina miododajna jest również pożyteczna dla pszczół.
Polecamy: