Jak często wymieniać olej w silniku?

Zanieczyszczony olej silnikowy nie sprawdza się tak dobrze jak nowy. Dzieje się tak dlatego, że w momencie zagotowania w skrzyni korbowej powstają zanieczyszczenia w postaci ściernych, metalowych cząsteczek. To właśnie one z czasem mogą zużyć części w silniku, które olej ma za zadanie konserwować. Każdy z nas wie, że olej trzeba zmieniać regularnie. Jednak co dokładnie znaczy "regularnie"? Czy mowa tu o określonym czasie, czy może przebiegu?

zmiana oleju
zmiana oleju© Photogenica

W ekstremalnych warunkach

korki
© Photogenica

Każdy olej robi się ciemny już w przeciągu kilku dni po wymianie. Jeśli nie chcemy jeździć na zużytym oleju, najlepiej zapisać, kiedy ten był wymieniany i zmieniać go mniej więcej po 1600 km w warunkach uznawanych za ekstremalne. Jeśli będziemy zmieniać olej odpowiednio często, możemy wydłużyć wydłużyć żywotność silnika nawet dwukrotnie.

Skoro już mowa o ekstremalnych warunkach jazdy, są to między innymi jazda w korkach; dużo krótkich tras robionych z przerwami, wystarczającym by silnik zupełnie się ostudził; oraz jazda na trasach gdzie w powietrzu jest dużo pyłu.

Częsta jazda z małą prędkością

jazda samochodem
© Photogenica

Jeśli rzadko zdarza Ci się jeździć ze znaczną prędkością, np. na autostradzie, to twój silnik nie będzie w stanie osiągnąć temperatury wystarczającej, by wyparować z niego wodę, z której wytrąca się osad w silniku.

W każdym z powyższych przykładów, powinieneś wymieniać olej co 1,5 – 5 tysięcy km, a w przypadku nowych samochodów, stosować się do rekomendacji producenta.

Co na to producenci?

naprawa samochodu
© Photogenica

Jeśli rzadko zdarza nam się jeździć ze znaczną prędkością, na przykład na autostradzie, to nasz silnik nie będzie w stanie osiągnąć temperatury wystarczającej, a więc takiej, w której woda jest z niego wyparowywana. To właśnie ona sprawia, że w silniku pojawia się osad. W każdym z wcześniej podanych przykładów, powinniśmy wymieniać olej co 1,5 – 5 tysięcy km, a w przypadku nowych samochodów, stosować się do zaleceń producenta. Niektórzy z producentów zalecają zmianę oleju co 12 tysięcy km, a nawet rzadziej. Jednak jest to zalecane w optymalnych warunkach jazdy, a pamiętajmy, że to właśnie producenci będą tymi, od których kupimy samochód, gdy nasz się zepsuje.

Przez ostatnie kilka lat efektywność oleju silnikowego została znacznie zwiększona, a nowe auta mogą jeździć dłużej na tym samym oleju niż starsze samochody. Jednak dla pewności powinniśmy zmieniać olej co 8 tysięcy km lub co pół roku, w zależności od tego, jak bardzo eksploatujemy swoje auto.

Dłuższe trasy, większa prędkość

szybka jazda
© Photogenica

Jeśli zdarza nam się jeździć na dłuższe trasy, gdzie możemy jechać szybciej, to prawdopodobnie wydłużymy tym nieco przerwy w wymianie oleju. Jeśli mamy stare auto, wtedy nie powinniśmy robić dłuższych przerw niż 8 tysięcy km, ale pamiętajmy, by nigdy nie przekraczać zaleceń producenta.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas