Jak czyścić biżuterię
Pierścionki, kolczyki, naszyjniki czy wisiory – zwłaszcza te eleganckie, rzadko używane, mogą stracić swój blask i pokryć się nalotem. Przywrócenie ich do dobrego stanu nie wymaga wizyty u jubilera. Możesz zrobić to sama! Warto jednak zawsze sprawdzić, jak kruszec reaguje na środek, którego masz zamiar użyć.
1. Pasta do zębów
Zastępstwem dla pasty do zębów może być papka zrobiona z popiołu papierosowego oraz wody. Wolisz profesjonalne środki? U jubilera kupisz płyn do przygotowania oczyszczającej kąpieli (zarówno srebra, jak i złota – cena ok. 10 zł).
2. Mydło
Wykonaną ze szlachetnego złota biżuterię wystarczy namoczyć w mydlanej wodzie (np. z płatkami mydlanymi lub resztką kostki), spłukać i starannie osuszyć miękką ściereczką.
Masz mało czasu? Mydlany roztwór wlej do słoika, wrzuć biżuterię, kilkakrotnie potrząśnij naczyniem. Po spłukaniu wodą osusz i gotowe! Przybrudzoną złotą biżuterię możesz również posmarować sokiem z cebuli, a po kilku godzinach wypolerować.
3. Sok z cytryny
Szklane koraliki będą pięknie błyszczeć, jeśli przetrzesz je wacikiem zwilżonym wodą z dodatkiem soku z cytryny, a potem tyko wodą. Kwaśny sok to także naturalny specyfik przydatny przy czyszczeniu wyrobów ze srebra.
4. Miękka ściereczka
Powinnaś nią wycierać perły, i to po każdym noszeniu! Są bardzo delikatne i mogą zareagować na kontakt z chemikaliami – a zalicza się do nich np. perfumy, lakier do włosów czy balsam do ciała. Co pewien czas możesz oczyścić je wilgotną ściereczką, w przypadku większych zabrudzeń – lepiej jest zastosować specjalistyczny środek.
... i inne
Oliwa z oliwek – kilka jej kropli wystarczy, by przywrócić blask zmatowionym bursztynom. Możesz wcześniej umyć je w wodzie z mydłem, ale błyskawicznie je osuszaj!
Soda oczyszczona – odrobina proszku dodana do wody sprawi, że korale i turkusy będą wyglądać jak nowe! Spotęgujesz ten efekt, jeśli dodatkowo wypolerujesz je miękką szmatką.