Jak czyścić plastikowe deski do krojenia?

Aktualizacja

Deski do krojenia to niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. W gospodarstwach domowych powinno znajdować się ich kilka: minimum po jednej do każdego rodzaju artykułów spożywczych. Ogromną popularnością cieszą się deski wykonane z drewna, ale – tuż obok nich – niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się te wykonane z plastiku. Ale często nasuwa się pytanie, jak je porządnie umyć? O tym, jak czyścić plastikowe deski do krojenia, przeczytasz poniżej.

Plastikowe deski do krojenia cieszą się niesłabnącą popularnością
Plastikowe deski do krojenia cieszą się niesłabnącą popularnością123RF/PICSEL

Dlaczego plastikowa deska do krojenia?

Plastikowe deski do krojenia odznaczają się wyższą trwałością niż ich drewniane odpowiedniki. Na ich korzyść przemawia również fakt, że są odporne na wysokie temperatury, co można wykorzystać myjąc je w zmywarce. Zatem, czy plastikowe deski do krojenia mają jakieś wady? Niestety ostre noże rysują je tworząc zagłębiania, które mogą być siedliskiem brudu i bakterii.

Jak myć deski do krojenia?

Oczywiście utrzymanie w czystości plastikowej deski do krojenia jest łatwiejsze niż pozostałych. Ale warto myć je na bieżąco, co zminimalizuje ryzyko wystąpienia przebarwień. Warto początkowo po każdym użyciu myć je za pomocą płynu do mycia naczyń lub w zmywarce. Jeśli zależy nam na szybkiej dezynfekcji plastikowej deski do krojenia, wystarczy polać ją dokładnie wrzącą wodą. Jeśli jednak nie myjemy jej na bieżąco i została mocno zabrudzona, trzeba sięgnąć po sprawdzone domowe metody.

Soda oczyszczona to naturalny i skuteczny środek czyszczący
Soda oczyszczona to naturalny i skuteczny środek czyszczący123RF/PICSEL

Soda oczyszczona pomoże

Jeśli chcemy dokładnie wyczyścić deskę plastikową warto posłużyć się sodą oczyszczoną, która ma także działanie antybakteryjne. Wystarczy wymieszać niewielką ilość sody w miseczce z dodatkiem odrobiny wody w taki sposób, aby powstała gęsta pasta. Następnie deskę pokryć stworzoną mieszanką i pozostawić na kwadrans. Po tym czasie można wyszorować deskę, a następnie dokładnie spłukać ciepłą wodą.

Sok z cytryny rozprawia się z brudem i brzydkim zapachem
Sok z cytryny rozprawia się z brudem i brzydkim zapachem123RF/PICSEL

Cytryna jest niezastąpiona

Jeśli okazało się, że nie mamy pod ręką sody oczyszczonej możemy sięgnąć po cytrynę! Jej sok szybko rozprawia się z zabrudzeniami, a także sprawia, że plastikowa deska do krojenia będzie przyjemnie pachniała. Wystarczy połówką cytryny dokładnie pocierać powierzchnię przedmiotu albo polać ją wcześniej wyciśniętym sokiem i wetrzeć za pomocą gąbki albo szczotki. Po upływie kwadransa całość należy spłukać ciepłą wodą.


Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas