Jest decyzja w sprawie wdowiej renty. Kiedy pieniądze trafią do seniorów?
Rząd przyjął stanowisko w sprawie renty wdowiej i poinformował, ze nowe przepisy zaczną obowiązywać już w nowym roku! Kiedy pieniądze trafią do seniorów i kto może na nie liczyć?
- dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
- dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
- małżonek (wdowa i wdowiec) rodzice.
Aby wdowa miała prawo do renty rodzinnej, musi:
- w chwili śmierci męża osiągnąć wiek 50 lat i być niezdolna do pracy,
- wychowywać co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub sprawować pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej,
- osiągnąć wiek 50 lat lub stać się niezdolną do pracy po śmierci męża, jednak pod warunkiem, że będzie to miało miejsce nie później niż w ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania co najmniej jednego z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia.
Obecne zasady pozwalają wdowie lub wdowcowi na zachowanie własnej emerytury, lub przejęcie 85 proc. emerytury zmarłego współmałżonka. Nowe przepisy mają być korzystniejsze, a uprawniona do świadczenia osoba będzie musiała zdecydować, które świadczenie chce otrzymywać. Wdowiec lub wdowa będzie mógł zachować swoje świadczenie emerytalne, lub rentowe, a dodatkowo otrzymać nawet 50 procent świadczenia zmarłego małżonka. Będzie mógł też zdecydować się na utrzymanie 50 procent swojej emerytury i otrzymywanie pełnej emerytury po zmarłym małżonku.
Nowe założenia renty wdowiej. Co trzeba wiedzieć?
Renta wdowia będzie prawdopodobnie wypłacana stopniowo. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy po śmierci współmałżonka, wdowa lub wdowiec otrzyma 15 proc. świadczenia, a w kolejnym półroczu - 20 proc. Po upływie roku renta wdowia osiągnie pełne 50 proc. świadczenia współmałżonka.
WAŻNE: Oba te świadczenia, jedno w całości i drugie w połowie nie będą mogły razem przekroczyć wysokości trzech przeciętnych emerytur (obecnie jest to 10 tyś. zł brutto).
W komunikacie napisano, że "z rozwiązania mogłyby korzystać przede wszystkim osoby starsze, w stosunku do których zachodzi rzeczywiste ryzyko degradacji ekonomicznej gospodarstwa domowego wskutek śmierci małżonka. Stąd też proponowany limit świadczeń w zbiegu, aby tzw. rentę wdowią wypłacać bez konsekwencji zmniejszania sumy świadczeń w zbiegu do limitu wynoszącego trzykrotność najniższej emerytury".
Kiedy renta wdowia wejdzie w życie?
Według wstępnych założeń rządu renta wdowia mogłaby obowiązywać od przyszłego roku. Nabycie prawa do korzystania ze świadczeń według reguły zbiegu i wypłata świadczeń na jej podstawie następowałyby od 1 lipca 2025 roku.
- "Rozwiązanie to jest konieczne, aby Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz inne organy emerytalno-rentowe mogły odpowiednio przygotować się do wykonywania tego zadania" - napisano w komunikacie.
Wiele wskazuje na to, że świadczenie będzie wypłacane od 1 lipca 2025 roku do 31 grudnia 2026 roku w wysokości 15 proc., a od 1 stycznia 2027 roku w wysokości 25 proc.
Zobacz również: Siedem tysięcy emerytury. ZUS robi coraz więcej takich przelewów