Jak czyścić przypalone żelazko?
Bez żelazka obejść się w domu wyjątkowo trudno. Niestety, to urządzenie codziennego użytku ma to do siebie, że bardzo często się brudzi. Zwykle na stopie żelazka zalegają ślady przypalenizny. Jak skutecznie się ich pozbyć i wyczyścić żelazko? Najlepiej sięgnąć po sprawdzone babcine metody. Bardzo pomoże przede wszystkim ocet i woda amoniakalna. Oto kilka wskazówek, jak ich użyć i wyczyścić nimi przypalone żelazko.
Przypalone żelazko? Oto niezawodny patent
Najczęściej na stopie żelazka pojawiają się osady. Jeśli mają one konsystencję wosku, warto wykorzystać niezawodny patent z gazetą. Wystarczy tą ostatnią po prostu rozłożyć na desce do prasowania, żelazko nastawić na maksymalną temperaturę i prasować nim po tak przygotowanej powierzchni - aż osad po prostu zniknie.
Wykorzystaj oczyszczającą moc octu
Gdy żelazko jest mocno przypalone, warto także sięgnąć po inny sprawdzony i niezastąpiony w domu środek, jakim jest ocet. Wystarczy namoczyć w substancji miękką szmatkę i pocierać nią energicznie zabrudzoną stopę żelazka. Jeśli działanie octu okaże się niewystarczające, warto wzmocnić jego wpływ sodą oczyszczoną. Ta ostatnia jest doskonale znana ze swoich pielęgnacyjnych i czyszczących właściwości, a tym samym świetnie radzi sobie z uporczywymi osadami, brudem czy pleśnią. Trzeba ją tylko zmieszać z octem spirytusowym - tak, aby uzyskać konsystencję gęstej pasty, a następnie starannie nanieść na stopę żelazka i dokładnie ją wyczyścić ze wszelkich zabrudzeń szmatką.
Czyść przypaloną stopę żelazka, ale i otwory na parę
Pielęgnację przypalonego żelazka warto uzupełnić także czyszczeniem otworów na parę, gdzie również bardzo często gromadzą się brud i różnego rodzaju osady. Warto do tego celu wykorzystać patyczki kosmetyczne. Najlepiej po prostu zamoczyć je w mieszance octu i wody (zmieszanej w proporcji 1:1). Niewskazane jest wykorzystywanie do tej czynności ostrych narzędzi (np. noży), gdyż mogą one trwale uszkodzić urządzenie.
Pojemnik na wodę czyść mieszanką na bazie octu
Przy czyszczeniu przypalonego żelazka nie można również pominąć pojemnika przeznaczonego na wodę. Nasze mamy i babcie sięgały w tym celu po roztwór wody i octu, a zatem i w tym przypadku warto podążać ich śladem. Operacja powinna przebiegać według ustalonych zasad, bo - jak w matematyce - liczy się kolejność wykonywania działań. Najpierw należy wlać do pojemnika mieszankę wody i octu (powstałą w proporcji 1:1), włączyć żelazko, ustawić wysoką temperaturę i pozwolić, żeby parowało - najlepiej przez kilka-kilkanaście minut. Pozostałą część roztworu należy usunąć i poczekać, aż żelazko wystygnie. Następnie zabieg czyszczenia należy powtórzyć - ale już z samą wodą. Ta prosta metoda pozwoli pozbyć się wszelkich pozostałości. Nadmienić w tym momencie trzeba, że po tego rodzaju czyszczeniu przypalonego żelazka nie należy bezpośrednio prasować ubrań, gdyż można je trwale zniszczyć.
Przypalone żelazko? Sięgnij po sprytny trik z amoniakiem
Z innych cennych porad czerpanych z babcinych wskazań, warto wykorzystywać w praktyce patent z amoniakiem. Zwłaszcza gdy substancja zalegająca na przypalonym żelazku ma konsystencję oleistą. W takiej sytuacji najlepiej starannie przetrzeć zimną i suchą stopę żelazka wspomnianym amoniakiem. (Można go nabyć w sklepach gospodarstwa domowego). Na koniec całą czyszczoną powierzchnię należy oczyścić wodą. Gotowe - zalegający osad powinien zniknąć w mig.
Przypalone żelazko? Postaw na regularne czyszczenie
Na koniec nadmienić warto, że wspomniane zabiegi przyniosą najlepsze rezultaty, jeśli stopa żelazka, otwory i pojemnik na wodę będą czyszczone regularnie i zawsze dopiero wówczas, gdy żelazko jest wystudzone! To kluczowe z punktu widzenia dalszego działania i żywotności tego niezbędnego w domu sprzętu.
Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl