Reklama

Reklama

Jak dbać o chryzantemy?

Chociaż chryzantemy kojarzą nam się głównie ze Wszystkimi Świętymi i tradycją przystrajania nagrobków bliskich zmarłych, warto wykorzystać ich urok w komponowaniu jesiennej oprawy balkonów i tarasów.

Na co zwrócić uwagę, jak pielęgnować te okazałe rośliny, by długo cieszyły oko, nawet w najbardziej ponurą, listopadową aurę?

Reklama

Jakie chryzantemy kupować?

Przede wszystkim zwróć uwagę na to, by na liściach nie było śladów uszkodzeń i przebarwień - to zwiastuje rychły rozwój choroby, która może zrujnować ich wygląd w ciągu kolejnych kilku dni.

Wybieraj rośliny z połowicznie rozwiniętymi pąkami kwiatów. Dzięki temu rozkwitną nieco później, a dojrzewające kwiaty same w sobie wyglądają uroczo. Warto też zainwestować w chryzantemy o drobniejszych kwiatach - są odporniejsze na mrozy i inne trudne warunki atmosferyczne.

Jak przedłużyć kwitnienie chryzantem?

Warunkiem bujnego rozkwitu kwiatów jest dostarczenie im odpowiedniej ilości światła, nie warto jednak przesadzać z ekspozycją na zbyt ostre słońce. Aby pąki zakwitały przez dłuższy czas, nie zapominaj na bieżąco usuwać przesuszonych, obumarłych kwiatów.

O czym pamiętać przy podlewaniu?

Ziemia w chryzantemach musi być stale wilgotna. Nie można dopuścić do przesuszenia roślin - jest bardzo prawdopodobne, że po takim zaniedbaniu kwiat po prostu bezpowrotnie obumrze. Podlewaj w miarę regularnie, ale z wyczuciem.

Warto też mieć na uwadze temperaturę na zewnątrz. Najbardziej optymalna waha się w granicach 10-16 stopni Celsjusza. Gdy jesienią spada poniżej tej skali trzeba pamiętać o przeniesieniu kwiatów do nieco cieplejszego pomieszczenia.

Chcesz "przezimować" kwiaty? Zetnij łodygi przy ziemi, przenieś doniczki do chłodnego, zaciemnionego miejsca, przykryj je i co jakiś czas podlewaj. Gdy tylko zrobi się cieplej, wystawione na słońce rośliny powinny wypuszczać nowe pędy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje