Reklama

Reklama

Jak dbać o rękawiczki?

Rękawiczki będą rzadziej wymagały gruntownej renowacji, jeśli będziesz o nie regularnie dbała. Przede wszystkim, nie dopuść do ich mocnego zabrudzenia, tylko czyść je na bieżąco. Dobrze też byłoby, gdybyś po każdym użyciu wsypywała do środka rękawiczek odrobinę talku i potrząsała nimi. Nie stwardnieją!

Choć jako jeden z nielicznych typów rękawiczek, te irchowe można prać w wodzie, lepiej tego... unikać. Póki to możliwe (czyli zabrudzenia nie są duże), usuwaj je czystą gumką do ścierania. Najlepiej, by była jasna i często pocierana nie tylko o irchę, ale także czystą kartkę. Dzięki temu szybciej wyczyścisz rękawiczki.

Idealny kształt rękawiczek

Reklama

Uprałaś (w chłodnej wodzie!) wełniane rękawiczki? Jeśli suszysz je wiszące, wsuń do każdego palca plastikowy spinacz do bielizny. To prosty trik na to, żeby rękawiczki zachowały pożądany kształt.

Na grzejniku (płaskim) ustaw kilka słoików, denkami do góry. Ciepłe powietrze napełni je i rozgrzeje ich ścianki. Sprawdzą się, gdy wrócicie z rodzinnego spaceru. Wilgotne dzianinowe rękawiczki wystarczy wtedy naciągnąć na słoiki.

Jeśli twoje dziecko nosi takie rękawiczki z polaru, pierz je w płynie przeznaczonym do odzieży sportowej (np. Perwoll Sport&Active).

Ekspresowe rady

Wyprałaś rękawiczki w zbyt ciepłej wodzie? Załóż je, zwilż wodą (chłodną!) i zaciskaj pięści, by lekko rozciągnąć rękawiczki. W czasie suszenia upranych rękawiczek (poziomo, na zmienianym ręczniku frotté) kilkakrotnie je zakładaj i „nadmuchuj” palce, by odpowiednio je uformować.

Jak czyścić skórzane rękawiczki

Skórzane rękawiczki szybko wyczyścisz wacikiem bardzo delikatnie zwilżonym oliwką dla dzieci. Jeśli obawiasz się powstania np. zacieków, użyj balsamu stosowanego do pielęgnacji skór.

Nietypowe zastosowanie

Zabrudzone końcówki palców skórzanych rękawiczek możesz oczyścić, pocierając je tamponem zwilżonym roztworem płatków mydlanych (lub resztek mydła). Świetnym zastępstwem dla tego domowego detergentu może być... mleko.

Zamiast pielęgnować skórzane rękawiczki specjalnym preparatem do galanterii skórzanej, natrzyj je bardzo tłustym kremem.

Porady: Wiesława Paczkowska - doświadczona gospodyni domowa

Dowiedz się więcej na temat: rady | sport | zabrudzenia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje