Jak dbać o rośliny doniczkowe, by były piękne i zdrowo rosły?

Często w domu uprawia się rośliny doniczkowe i wielu z nas sprawia to dużo satysfakcji. Poza tym większość odmian jonizuje i oczyszcza powietrze, a przy tym stanowi oryginalną ozdobę pomieszczeń. Część osób posiada oryginalne, egzotyczne okazy, inni stawiają na ilość, tworząc prawdziwą dżunglę w domowych warunkach. Niestety, często zdarza się, że pomimo starań rośliny nie chcą rosnąć albo szybko więdną. Nie wiesz, co wtedy zrobić? Chcesz mieć piękne kwiaty? Z tego artykułu dowiesz się, jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji roślin i poznasz praktyczne wskazówki.

Ozdoba domu
Ozdoba domu ©123RF/PICSEL

Miejsce jest ważne

Monstera
©123RF/PICSEL

Często zdarza się, że kiedy ktoś decyduje się na zakup rośliny doniczkowej, stawia ją w przypadkowym miejscu. Niestety sytuacja powinna wyglądać inaczej. Umiejscowienie danej rośliny powinno być dostosowane do jej wymagań. Wiadomo, że niektóre trzeba postawić w miejscu nasłonecznionym (kaktusy, sansewieria, juka, grubosz oraz ananas), inne lepiej będą rosły w przestrzeni ze światłem rozproszonym (monstera, orchidea, dracena, szeflera, diffenbachia oraz większość roślin kwitnących). Niektóre odmiany domowych roślin preferują z kolei miejsca zacienione (paproć, filodendron, bluszcz i skrzydłokwiat).

Jaką wodą polewać kwiaty?

Dracena
©123RF/PICSEL

Do niezbędnego wzrostu roślinom potrzebna jest woda. Uznaje się, że najlepszą wodą do podlewania kwiatów jest deszczówka, aczkolwiek zbieranie jej może być problematyczne. Oczywiście, do podlewania kwiatów można używać tej z kranu, jednak trzeba trzymać się kluczowych zasad. Po pierwsze: woda musi być odstana – trzeba odlać ją do butelki na kilka godzin, aby zawarty w niej chlor mógł odparować. Po drugie: woda nie może być chemicznie zmiękczana – nie dostarczy roślinom zbędnych związków chemicznych. Po trzecie: jeśli jest za twarda, nie powinno się jej stosować do podlewania roślin, które wymagają kwaśnego odczynu pH.

Jak często podlewać kwiaty?

Pielęgnacja kwiatów
©123RF/PICSEL

Tylko odpowiednie podlewanie kwiatów spowoduje, że będą piękną ozdobą domu. Istnieje zasada, że lepiej kwiaty przesuszyć niż przelać. Zbyt duża ilość wody może spowodować, że niektóre korzenie zaczną gnić i pleśnieć, a wtedy trudno będzie je odratować. Więc z jaką częstotliwością podlewać kwiaty? Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ogólną zasadą jest, że częstszego podlewania wymagają kwiaty kwitnące, te które stoją w pomieszczeniach o suchym powietrzu i tam, gdzie jest wyższa temperatura. Mniejszą częstotliwość nawodnienia stosujemy u roślin magazynujących wodę (kaktus, aloes, hoja, monstera, sansewieria), tych które rosną w cieniu i są w czasie stanu spoczynku (jesienią i zimą). Rośliny mające dużą powierzchnię liści należy podlewać rzadziej, natomiast warto je często zraszać wodą i pilnować, by na liściach nie osiadł kurz.

Czy rośliny doniczkowe trzeba nawozić?

©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe trzeba nawozić. Najlepiej wybrać dostępne w sklepach popularne specyfiki w postaci płynnej, które mają krótsze działanie, albo w postaci stałej o dłuższym działaniu. Decydując się na zaaplikowanie specyfiku, koniecznie trzeba stosować się do rad producenta – nie należy podawać wyższej dawki, gdyż to może roślinie zaszkodzić. Najlepszym okresem na użycie nawozu jest wiosna – wtedy rośliny budzą się po okresie stagnacji. Jednak jeśli kwiaty mają takie same warunki przez cały rok, należy je nawozić systematycznie. Poza tym, jeśli roślina przez dłuższy czas nie wypuszcza nowych liści albo są one mniejsze niż dotychczasowe, nie kwitnie (a powinna), traci swój zielony kolor, to znak, że potrzebuje dawki specyfiku.

Przesadzanie

©123RF/PICSEL

Rośliny doniczkowe - podobnie jak wszystkie inne organizmy żywe - stale rosną i wymagają przestrzeni, dlatego co jakiś czas trzeba zapewnić im większą doniczkę z ziemią. Kiedy należy to zrobić? Wtedy, gdy korzenie nie mają miejsca do dalszego rozrostu. By to sprawdzić, należy wyjąć całą bryłę z doniczki. Jeśli stanowi ona zwarty blok korzeni, trzeba ją przesadzić. Najlepszym momentem na ten zabieg jest wiosna. Kupując nową doniczkę, warto wybrać tę, która jest niewiele większa od poprzedniej – w przeciwnym razie, mając wolne miejsce, roślina przeznaczy swoją energię na rozwój korzeni, a nie na wzrost łodyg bądź liści.

Doniczka powinna mieć na dnie otwory – to sprawi, że nadmiar wody spłynie do podstawki i korzenie nie zaczną gnić. Jeśli w plastikowej takich nie ma, można zrobić je samodzielnie, np. gorącym gwoździem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas