Jak dbać o rośliny w okresie grzewczym?
Ponieważ za ciepło płacimy, dbamy o to, by nasze okna były szczelne. Pozwalają one na duże oszczędności energii, ale... ograniczają mikrowentylację. A dodatkowo pod wpływem działających kaloryferów powietrze w naszych domach jest ciepłe, ale i suche.
Choć daje komfort, wpływa negatywnie zarówno na nas (zwłaszcza drogi oddechowe), jak i domowy zielnik. Dlatego dobrze jest zmniejszyć temperaturę grzejnika pod parapetem z roślinami!
W okresie grzewczym warto na wilżać otoczenie roślin. Możesz ustawić doniczki w głębokich talerzach wypełnionych keramzytem oraz wodą. Będzie parować, więc trzeba ją często uzupełniać.
Delikatne czyszczenie liści
Pamiętaj, by regularnie usuwać kurz z liści roślin. To zwiększa ich możliwość czerpania wilgoci, powietrza i światła z otoczenia. Większość roślin możesz po prostu przecierać bardzo mocno wyżętą ściereczką.
Gatunki o drobnym ulistnieniu potrzebują delikatnej mżawki – ustaw je w wannie lub brodziku i obficie spryskaj wodą, usuwając jej nadmiar z podstawki.
Zamgławianie
Skutecznym, choć dość krótkotrwałym sposobem na podniesienie wilgotności wokół roślin jest ich spryskiwanie wodą. Atomizer dobrze jest ustawić na najdelikatniejszą mgiełkę i napełnić go przegotowaną, a przynajmniej odstaną wodą.
Pamiętaj, by nie zamgławiać roślin o liściach pokrytych meszkiem (np. fiołka afrykańskiego). Pąki kwitnących jesienią i zimą odmian zasłaniaj dłonią lub gazetą. Im wilgoć nie służy!
Naturalny nawilżacz
Wśród trzymanych na parapecie roślin ustaw paproć. Oddaje ona dużo wilgoci do otoczenia, więc mogą z niej korzystać jej zieloni sąsiedzi w doniczkach.
Ekspresowe rady
Zmniejszyłaś temperaturę w pokoju? Lekko ogranicz też podlewanie. Przy suchym powietrzu rośliny często są atakowane przez przędziorki. Zwalcza się je gotowymi preparatami. Wrażliwe na suche powietrze są krotony, storczyki oraz maranty.
Katarzyna Sadownik z wykształcenia rolnik, ogrodnik z zamiłowania