Jak dbać o storczyki jesienią?

Obecnie rzadko można spotkać dom czy mieszkanie, w którym nie ma na parapecie storczyków! Trudno się temu trendowi naprawdę dziwić, ponieważ to bardzo wdzięczne rośliny, które przy odrobinie troski i cierpliwości tworzą prawdziwe kaskady pięknych i trwałych kwiatów. Osoby, które zaczynają swoją przygodę ze storczykami, nie do końca wiedzą, jak postępować z nimi jesienią. Na szczęście, wystarczy trzymać się kilku zasad, które sprawią, że nasze storczyki będą bujne i zdrowe, a wiosnę przetrwają bez szwanku!

Storczyki od lat zdobią nasze parapety. Warto wiedzieć, jak je pielęgnować jesienią
Storczyki od lat zdobią nasze parapety. Warto wiedzieć, jak je pielęgnować jesienią123RF/PICSEL

Pamiętaj o odpowiednim miejscu

Jeśli chcemy, aby storczyki prezentowały się jak najlepiej i co roku tworzyły przepiękne kwiatostany, od razu trzeba zagwarantować im odpowiednie miejsce. Powinno być ono bardzo jasne, ale także niezbyt nasłonecznione. Dlatego umieszczenie storczyka na parapecie od strony południowej może sprawić, że na jego liściach pojawią się poparzenia słoneczne. Storczyki najlepiej ustawić na parapecie od strony wschodniej albo - jeśli nie ma takiej możliwości - w miejscu, gdzie przez większość dnia jest rozproszone światło słoneczne. Zbyt skąpa ilość promieni może sprawić, że storczyk nie zawiąże nowych pąków, a także będzie narażony na gnicie i ataki szkodników.

Podlewanie

Jeśli chcemy dbać o storczyki jesienią, powinniśmy się przyjrzeć ich podlewaniu. Należy pamiętać, że te rośliny pochodzą z rejonów tropikalnych, gdzie często narażone są na upały połączone ze solidnym skąpaniem w deszczu. Zatem jak podlewać storczyki jesienią? Nie ma co do tego reguły, ponieważ wszystko zależy od danego egzemplarza. Ale jak rozpoznać, że storczyk potrzebuje wody? Wystarczy przyjrzeć się znajdującym w przeźroczystej osłonce korzeniom. Jeśli są zielone, to znaczy, że mają odpowiednią ilość wody. W wypadku, gdy zmieniają swój kolor i stają się białe lub srebrno-szare, to moment, kiedy trzeba je podlać.

W jaki sposób podlewać storczyki jesienią? Tak samo jak w pozostałym okresie wegetacyjnym. Istnieją przynajmniej trzy sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne wlewanie niewielkiej ilości wody do podstawki, drugi to zalanie większą ilością wody nad wanną bądź umywalką i przeczekanie do momentu, aż nadmiar wody spłynie z doniczki. Ostatni polega na umieszczeniu storczyka w misce z wodą na 20 minut, a po tym czasie odsączenie nadmiaru płynu.

Należy pamiętać, że - choć storczyki lubią wilgoć - nie wolno przesadzać z ilością wody. Dlaczego? Ponieważ wtedy łatwiej mogą stworzyć się zalążki chorób grzybowych.

Storczyki na każdy parapetInteria.tv

Uważaj na kaloryfer!

Jesienią występują niskie temperatury w pomieszczeniach, co z jednej strony jest dla człowieka bardzo nieprzyjemne, ale dla storczyków bardzo pożądane! Niestety, włączony kaloryfer w przypadku, gdy nad nim znajduje się nasza roślina, może być dla niej zabójczy. Storczyki preferują stałą temperaturę w sezonie wegetacyjnym, natomiast jesienią, gdy większość gatunków przygotowuje się do spoczynku, nieco niższą. Wyjątkiem są te storczyki, które mogą kwitnąć praktycznie cały rok: do tej grupy zalicza się falenopsis.

Zapewnij wahania temperatur

Chcesz, by storczyki pięknie kwitły? Zapewnij im odrobinę chłodu!
Chcesz, by storczyki pięknie kwitły? Zapewnij im odrobinę chłodu!123RF/PICSEL

Wahania temperatur to kolejna rzecz, jaką trzeba zapewnić storczykowi jesienią. Choć w ciągu dnia powinna być stała, to wieczorami i nocą można ją zdecydowanie obniżyć. W jaki sposób? Na przykład uchylając okno wieczorem! Choć wahania temperatur dla storczyków są bardzo korzystne, to należy to robić stopniowo (zaczynając już od września przez kilkanaście minut), a tak samo nie wolno narazić roślin na przeciągi, które w łatwy sposób mogą doprowadzić do ich zamierania. Dlaczego warto zapewnić storczykom jesienią solidną dawkę chłodu? Paradoksalnie po to, aby pobudzić je wiosną do wytworzenia nowych pąków kwiatowych, które będą zdobiły jego długie łodygi.

Uważaj na nawożenie!

Wśród wielu opinii, które pojawiają się w temacie dbania o storczyki jesienią, jest nawożenie. Wszak niektórzy preferują zaprzestanie stosowania odżywek po lecie (a także znaczący brak podlewania) to - w przypadku całorocznie kwitnącego falenopsisa - brak nawozu może bardziej szkodzić. Jednak warto pamiętać, żeby stosować odżywki, które w składzie będą miały więcej potasu niż innych składników odżywczych. Można je bez problemu nabyć - wystarczy udać się do sklepu ogrodniczego lub kwiaciarni.

Można również zastosować domowy nawóz z banana. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas